Зловживання правом у юридичному процесі: Рада суддів взяла участь у семінарі

13:18, 24 апреля 2019
Тему обговорювали відомі юристи-теоретики та практики з огляду на те, що останнім часом вона стала надзвичайно актуальною у сучасних судових процесах.
Зловживання правом у юридичному процесі: Рада суддів взяла участь у семінарі

Голова Ради суддів України Олег Ткачук взяв участь у науково-практичному семінарі "Зловживання правом в юридичному процесі". Захід було організовано Київським регіональним центром Національної академії правових наук України спільно з Центром проблем правосуддя та формування єдиної судової практики і Національною асоціацією адвокатів України. Про це повідомляє прес-служба РСУ.

Тему обговорювали відомі юристи-теоретики та практики з огляду на те, що останнім часом вона стала надзвичайно актуальною у сучасних судових процесах. Аналітична інформація, узагальнена правниками, говорить, що в українському судочинстві практично не залишилось жодного процесу, у якому прокурори й адвокати не зловживали б своїми правами задля досягнення бажаного результату у справі.

З огляду на це правники й обговорювали питання щодо: зловживання правами за новими процесуальними кодексами; зловживання правом у цивільному і нотаріальному процесах; зловживання правом судом, а також обговорили теоретичну модель зловживання правом у кримінальному процесі та форми зловживання правом учасниками судового провадження.

Як зазначив під час обговорення теми голова РСУ, найбільш простим і поширеним зловживання правом серед прокурорів та адвокатів є неявка у судове засідання чи заява про відвід судді.

«Не скажу, що така поведінка суттєво впливає на розгляд справи в цілому, але те, що у такий спосіб судові засідання критично затягуються — це факт. І все це відбувається на фоні збільшення кількості звернень громадян до суду за відновленням справедливості і законності», — зазначив О.Ткачук.

«У 2018 році на розгляді у судів усіх інстанцій перебувало близько 3,9 млн справ. У судах першої інстанції розглядалося 3 млн 343 тисячі 284 справи. Кількість розглянутих справ збільшилася на 369 тисяч у порівнянні із 2017 роком. У порядку кримінального судочинства розглянуто 132 тисячі кримінальних справ та 1 млн 90 тисяч інших матеріалів. Фактично, суддя першої інстанції слухає близько 120 справ на місяць, тобто 5 справ на кожний робочий день. Якщо до цього додати свідоме затягування розгляду справ учасниками судового процесу, уявіть, з яким навантаженням доводиться працювати судді», — підсумував голова РСУ.

Він також інформував присутніх про роботу, яка ведеться спільно Радою суддів України, Радою прокурорів та Радою адвокатів щодо розробки спільних принципів професійної етики у сфері правосуддя, саме з метою припинення хибної практики зловживання правом в юридичному процесі.

«У жовтні 2018 року Рада суддів України підписала меморандуми про співпрацю з Радами прокурорів та адвокатів, а також представниками правничих асоціацій з тим, щоб забезпечити можливість реалізації прав і виконання обов'язків усіма, хто здійснює процесуальну діяльність у межах відправлення правосуддя. У результаті дискусій наші Ради прийшли до думки про необхідність затвердження спільних етичних правил. Сьогодні ми завершили їх розробку і передали на затвердження вищими органами самоврядування», — повідомив О.Ткачук.

Голова РСУ також звернув увагу присутніх на те, що дієвих законних засобів впливу на юристів, які дозволяють собі зловживати правом у юридичному процесі, законами не передбачено, тому дотримання морально-етичних принципів у врегулюванні цієї проблематики будуть мати вирішальне значення.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що голова Ради суддів України Олег Ткачук повідомив, що у зв’язку зі змінами процесуального законодавства виникла необхідність визначити актуальні нормативи судового навантаження, тому Рада суддів України на виконання рішення ХVI з’їзду суддів розпочинає заходи щодо визначення оптимальних нормативів судового навантаження.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Як працюватиме електронний моніторинг як елемент пробації
Loading...