У Раді зареєстрували альтернативний законопроект щодо обрання голів судів

14:08, 6 січня 2023
Пропонується передбачити можливість дострокового звільнення голови суду з посади Радою суддів України у разі недотримання обмежень щодо зайняття посади голови суду суддею, який вже обирався більше ніж два повних строків поспіль.
У Раді зареєстрували альтернативний законопроект щодо обрання голів судів
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Як раніше писала «Судово-юридична газета», у Верховній Раді зареєстровано законопроект №8296 від 21 грудня 2022 року, яким пропонується змінити порядок обрання та звільнення голів судів, а також заступників голів судів.

Ініціаторами законопроекту є велика група народних депутатів фракції «Слуга народу», зокрема представник Верховної Ради в Конституційному Суді Максим Дирдін, народні депутати Павло Павліш, Микола Стефанчук та Володимир Ватрас.

Законопроект пропонує зборам суддів усіх судів країни (від місцевих судів до Вищого антикорупційного суду і касаційних судів у складі Верховного Суду) обирати голів та заступників голів судів строком на 4 роки, однак затверджувати їх на посадах буде особисто голова Верховного Суду.

Необхідність радикальної зміни порядку призначення голів судів та їх заступників, автори законопроекту обґрунтовують багаторічним перебуванням на адміністративних посадах деяких суддів, а також не зовсім вдалими спробами Ради суддів України у минулі роки врегулювати питання строків перебування голів судів на адміністративних посадах.

4 січня 2023 року у Раді було зареєстровано альтернативний законопроект 8296-1 (автор – Григорій Мамка).

Ним пропонується визначається наступний принцип заміщення вакантної адміністративної посади у суді.

У разі якщо збори суддів самостійно не можуть обрати голову місцевого, апеляційного, вищого спеціалізованого суду або заступників на адміністративну посаду упродовж одного місяця з моменту виникнення вакантної посади, повноваження голови суду, заступника виконує найстарший за віком суддя цього суду до обрання на відповідну адміністративну посаду на зборах суддів відповідного судді, але не більше ніж 180 календарних днів з дня початку виконання повноважень.

У разі якщо збори суддів після закінчення 180-денного строку не можуть обрати на вакантну адмінпосаду суддю, повноваження голови суду, заступника голови такого суду виконує наступний за віком суддя цього суду до обрання на відповідну адміністративну посаду на зборах відповідного судді, але не більше ніж 180 календарних днів з дня початку виконання повноважень.

Передбачається можливість дострокового звільнення Радою суддів України із адміністративної посади очільників судових установ у випадку недотримання обмежень визначених частиною дев’ятою статті 20 Закону України «Про Вищу раду правосуддя», а саме щодо зайняття адміністративної посади суддею, який вже обирався на адміністративну посаду, в порядку передбаченому цим законом більше ніж два повних строки поспіль (зазначимо, що додається слово «повних»).

У Прикінцевих положеннях пропонується встановити, що у період дії воєнного стану в територіальній громаді, на території якої велися або ведуться бойові дії, і на виборах на адміністративні посади в судах, де жоден із суддів відповідного суду не виявив бажання займати таку посаду, строк повноважень діючого голови суду або його заступника/заступників за їх згодою продовжується на строк дії воєнного стану та 90 днів після його припинення чи скасування.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду