У ЄС знайшли правовий спосіб залучити 33,8 млрд євро активів російського Центробанку на відбудову України

08:00, 27 січня 2023
Існують правові підстави для використання арештованих активів ЦБ РФ, але план викликає дискусії серед країн ЄС.
У ЄС знайшли правовий спосіб залучити 33,8 млрд євро активів російського Центробанку на відбудову України
Фото: piie.com
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

ЄС має законні повноваження тимчасово залучити щонайменше 33,8 мільярда євро (36,8 мільярда доларів) активів російського центрального банку, щоб допомогти оплатити відбудову України. Відповідну інформацію оприлюднив Bloomberg, з посиланням на слова джерел, обізнаних з цим питанням.

Так, юридична служба Ради ЄС повідомила дипломатам, що такий план є юридично здійсненним, якщо активи не експропрійовані та виконуються певні умови. Вони включають дату припинення, зосередженість на ліквідних активах і ясність того, що основна сума та відсотки будуть згодом повернуті в Росію.  

«ЄС вивчав варіанти використання заморожених російських активів після вторгнення РФ в Україну, але ця пропозиція є суперечливою, і обговорення перебуває на дуже попередній стадії.

Офіційні особи ЄС і деякі країни-члени були стурбовані юридичним обґрунтуванням такого кроку та прецедентом, який може бути створений, зокрема щодо використання заморожених активів російського центрального банку», - зазначає видання.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що вона хоче змусити Росію заплатити за руйнування від її вторгнення «замороженими коштами олігархів і активами свого центрального банку».

Представники «Великої сімки» та ЄС заявили, що, схоже, немає чітких правових підстав для простого арешту російських банківських активів і перенаправлення їх в Україну.

Натомість, як перший крок, ЄС розглядає можливість об’єднання активів на рівні ЄС або на міжнародному рівні з метою отримання прибутку, який можна було б використати для фінансування реконструкції України — завдання, за оцінками Світового банку, може коштувати щонайменше 350 мільярдів доларів.

У той час, як деякі юристи ЄС бачать шлях вперед, виконавчий орган ЄС більш обережно ставиться до юридичної доцільності використання заморожених активів, а також до загальної складності зусиль, кажуть люди, знайомі з дискусією.

Офіційні особи також вважають, що будь-який план слід реалізовувати у співпраці з G7. Виконавчий орган ЄС також попередив, що буде важко прийняти рішення, доки не буде більше ясності щодо обсягу активів, які можуть бути використані, і що першим кроком буде їх визначення.

Деякі оцінки свідчать про те, що активи російського центрального банку, заморожені за кордоном, становлять 300 мільярдів доларів.

Офіційні особи ЄС підрахували, що приблизно 33,8 мільярда євро з них знаходяться на депозитах у ЄС, хоча ця цифра ще оцінюється.

Разом з тим, як зазначає видання, управління російськими активами пов’язане з деякими ризиками. Під час обговорення з послами ЄС 25 січня юристи ЄС пояснили, що якщо збитки були завдані під час управління ЄС російськими активами, компенсація повинна бути надана через бюджет ЄС або державами-членами.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду