Рада схвалила закон про обов’язкову реструктуризацію споживчих кредитів з винятками: які умови реструктуризації

12:30, 18 червня 2023
Закон передбачає, що право на реструктуризацію кредитів отримають особи, єдиним джерелом доходу яких є державна та соціальна матеріальна допомога, однак вони мають погасити відсотки та комісії за кредитом протягом півроку після завершення війни та відповідати низці критеріїв.
Рада схвалила закон про обов’язкову реструктуризацію споживчих кредитів з винятками: які умови реструктуризації
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Верховна Рада ухвалила  у другому читанні та в цілому законопроєкт №9051 про внесення змін до розділу ІV "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про споживче кредитування" щодо особливостей нарахування процентів за споживчими кредитами під час воєнного стану, який передбачає обов’язкову реструктуризацію споживчих кредитів для внутрішньо переміщених осіб та осіб які проживають або виїхали з територій де ведуться бойові дії на час воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення за винятком боржників, кредит яких забезпечено іпотекою або набрало законної сили рішення суду про стягнення заборгованості та боржників кредитних спілок.

Згідно з ухваленим законом на час воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення передбачити обов’язкову реструктуризацію споживчих кредитів для громадян, які:

- перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи,

- постійно проживають або виїхали з території, на якій ведуться (велися) бойові дії, або ТОТ.

Водночас зазначені категорії громадян зможуть скористатися механізмом реструктуризації, за умови відповідності хоча б одному з таких критеріїв:

державна та соціальна матеріальна допомога та/або пенсійне забезпечення, благодійна допомога є єдиним джерелом доходу споживача та членів його сім’ї;

споживач є батьком чи матір’ю багатодітної родини, що отримують субсидію на оплату комунальних послуг;

споживач або член його сім’ї є особою з інвалідністю внаслідок війни та нарахований за три місяці перед зверненням середній щомісячний розмір доходу споживача та членів його сім’ї не перевищує розміру двох мінімальних заробітних плат.

Крім того, визначено, що на період воєнного стану і протягом 30 днів після дня його припинення кредитору та колекторській компанії забороняється здійснювати заходи з врегулювання простроченої заборгованості щодо споживачів. Тобто, простіше кажучи, вибивати борги.

В разі успішної реструктуризації погашати суму заборгованості із сплати загального розміру кредиту, що вважається непогашеною за результатами проведення реструктуризації, споживач буде рівними частинами щомісяця, починаючи з 30 дня після дня проведення реструктуризації, протягом 3 років з дня проведення реструктуризації, а якщо договором про споживчий кредит встановлено більший строк повного погашення загального розміру кредиту — протягом такого строку.

При цьому передбачається, що протягом півроку після завершення воєнного стану споживачі, кредити яких було реструктуризовано мають погасити відсотки за кредитом.

Водночас дія закону не поширюється на кредитні спілки. Отже, якщо Ви відповідаєте критеріям закону, однак брали позику у кредитній спілці, то для Вас нічого не змінюється. Також не підпадуть під реструктуризацію кредити, які забезпечені іпотекою та заборгованість щодо стягнення якої є остаточне рішення суду.

Крім цього парламентарі схвалили пов’язані зміни до податкового кодексу.

Це вже не перша ініціатива яка стосується споживчого кредитування. У березні Верховна Рада схвалила зміни до Податкового кодексу, якими звільнила від обов’язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) у зв’язку з простроченням платежу за кредитом.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт, який передбачає списання боргів за комуналку за період бойових дій.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду