Верховна Рада схвалила законопроєкт про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження: що зміниться

14:40, 18 листопада 2022
Рада схвалила законопроект про відновлення втрачених матеріалів кримінальних справ, у яких не завершено судове провадження, розширивши можливості для відновлення таких матеріалів.
Верховна Рада схвалила законопроєкт про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження: що зміниться
Фото: radako.com.ua
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Верховна Рада ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №7494 про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо уточнення положень про відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, скасування запобіжного заходу для проходження військової служби в умовах воєнного стану та розширила можливості для відновлення матеріалів втрачених кримінальних справ в умовах війни. За відповідне рішення проголосували 288 народних депутатів.

Як зазначають автори, чинною статтею 615-1 КПК законодавець передбачив можливість відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, яке не завершилося направленням обвинувального акта до суду.

Водночас у КПК залишається не забезпеченою можливість відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження, у якому не закінчено судове провадження.

Крім того, статтею 615-1 КПК встановлена імперативна необхідність точного відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження, що в умовах воєнного стану є майже недосяжним, адже у певних випадках через об’єктивні обставини відновити втрачені матеріали у точному обсязі неможливо.

Виходячи з цього, законопроєктом внесено зміни до статті 615-1 Кримінального процесуального кодексу (Відновлення втрачених матеріалів кримінального провадження в умовах воєнного стану), передбачено такі зміни: відновленню підлягають втрачені матеріали кримінального провадження, яке не завершилося направленням обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності до суду, а також матеріли кримінального провадження, в якому обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності направлено до суду, проте підготовче судове засідання не відбулося; судовий розгляд розпочато, проте рішення суду за результатами його розгляду не ухвалено; судом ухвалено рішення, проте воно не набрало законної сили.

Матеріали кримінального провадження, не направлені з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності до суду, а також матеріли кримінального провадження, в якому обвинувальний акт, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності направлено до суду, проте підготовче судове засідання не відбулося; судовий розгляд розпочато, проте рішення суду за результатами його розгляду не ухвалено; судом ухвалено рішення, проте воно не набрало законної сили, підлягають відновленню за рішенням слідчого судді, суду у разі надходження клопотання від прокурора або від слідчого чи дізнавача, погодженого з прокурором, або від сторони захисту чи потерпілого, або за власною ініціативою суду.

Відновлення відбувається за умови наявності витягу з Єдиного реєстру досудового розслідування або постанови про початок досудового розслідування або ухвали про призначення судового розгляду, наявних у цьому кримінальному провадженні відповідних матеріалів фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інших носіїв інформації, а також копій документів, засвідчених з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

На підставі зібраних і перевірених матеріалів слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження повністю або в частині, яку, на його думку, необхідно відновити.

У разі недостатності зібраних матеріалів для точного відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження в тому обсязі, який, на його думку, є достатнім для ухвалення судового рішення, яким суд завершує відповідну стадію судового провадження, або своєю ухвалою закриває розгляд клопотання про відновлення матеріалів втраченого кримінального провадження і роз’яснює учасникам судового провадження право на повторне звернення з таким клопотанням за наявності необхідних документів.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», Президент України Володимир Зеленський підписав зміни до Кримінального кодексу, КПК та КВК у частині покарань та запобіжних заходів.

Автор Ярослав Конощук.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олена Кунець
    Олена Кунець
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Максим Бужанський
    Максим Бужанський
    член Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності
  • Юлія Бойченко
    Юлія Бойченко
    суддя Запорізького окружного адміністративного суду