Які причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини не можуть бути визнані поважними

16:01, 7 февраля 2022
Поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Які причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини не можуть бути визнані поважними
Джерело фото: depositphotos
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув справу № 759/1510/21, в якій акцентував увагу, на тому, які причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини не можуть бути визнані поважними.

Обставини справи

З матеріалів справи відомо, що позивач звернулась до суду із позовом до Київської міської ради, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Позовна заява мотивована тим, що померла її дочка, після смерті якої відкрилась спадщина. До складу спадкового майна увійшла 1/3 частина квартири. Спадкоємцями після смерті дочки є вона та її чоловік, який не прийняв спадщину у зв`язку з пропуском строку на її прийняття.

Постановою державного нотаріуса їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті дочки у зв`язку з пропуском шестимісячного строку, встановленого для звернення із заявою про прийняття спадщини.

Причиною пропуску строку для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини вказувала те, що після смерті дочки вона вимушена була доглядати за своєю онукою, - інвалідом І групи «Б» з дитинства безстроково, яка потребувала постійного стороннього догляду, а також займатись питанням оформлення опіки над онукою в судовому порядку.

Вважала, що вказані обставини є поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини у визначений законом строк.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено. Апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Висновок Верховного Суду

Розглядаючи справу, ВС зазначив, що судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, тимчасова непрацездатність, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

ВС підкреслив що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, надав належну оцінку обставинам, на які посилалася позивач на підтвердження поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини, та дійшов обґрунтованого висновку про наявність у позивача об`єктивних труднощів для своєчасного прийняття спадщини після смерті доньки, якими є витрачений час на поховання дочки та в подальшому виховання, утримання, оформлення необхідних документів відносно опіки над тяжко хворою онукою - інваліда І групи «Б» групи безстроково, яка померла, що підтверджено належними та допустимими доказами.

ВС зазначив, що з  урахуванням викладених обставин, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, дійшов правильного висновку про наявність підстав для визначення особі додаткового строку для прийняття спадщини.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про вчинення ДТП у стані алкогольного сп’яніння: ВС висловився щодо доведення факту сп’яніння.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у FacebookViber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олег Проскурняк
    Олег Проскурняк
    голова Господарського суду Чернівецької області
  • Ольга Черниш
    Ольга Черниш
    суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду