ЦВК має право відмовити в реєструванні кандидату в Президенти: постанова ВС

11:34, 21 января 2019
Верховний Суд ухвалив рішення щодо реєстрування кандидатів в Президенти України.
ЦВК має право відмовити в реєструванні кандидату в Президенти: постанова ВС
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Норми чинного законодавства не уповноважують ЦВК звільняти кандидатів від сплати грошової застави та надавати технічну допомогу з метою виправлення неточностей в поданих документах, а приписи ст. 19 ч. 2 Конституції України забороняють їй діяти на свій розсуд.

Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглянувши апеляційну скаргу у справі за позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправним та скасування постанови ЦВК від 11 січня 2019 року № 49 про відмову в реєстрації кандидатом в Президенти України на чергових виборах 31 березня 2019 року.

ЦВК відмовила позивачу у реєстрації кандидатом в Президенти України на чергових виборах через недотримання вимог Закону України «Про вибори Президента України». У постанові ЦВК, зокрема, зазначено, що позивач не заявив про самовисунення; до заяви не додав документа про внесення грошової застави у розмірі 2 млн 500 тис. гривень; у заяві відсутня згода на оприлюднення біографічних відомостей і декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; до заяви не додано декларації особи, автобіографії та передвиборчої програми в електронному вигляді, фотографій розміром 4 х 6 см. Крім того, подана у паперовому вигляді автобіографія позивача також не містить низки обов’язкових відомостей.

Не погодившись з рішенням ЦВК, позивач звернувся до суду з вимогами зобов’язати ЦВК звільнити його від сплати грошової застави, допомогти виправити неточності в поданих документах та зареєструвати його кандидатом в Президенти України на підставі Конституції України як норми прямої дії.

Суд першої інстанції відмовив позивачу в повному обсязі.

Верховний Суд погодився з цим рішенням, зазначивши, що вимоги скаржника зобов’язати ЦВК звільнити його від сплати грошової застави через стан його здоров’я, а також допомогти виправити неточності в поданих документах є безпідставними, оскільки нормами чинного законодавства такої можливості не передбачено. У свою чергу органи державної влади мають діяти виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.19 Конституції України).

Конституція України лише декларує право особи бути обраним, в тому числі і Президентом України, а спосіб реалізації цього права визначається спеціальним Законом.

Враховуючи, що позивачем не дотримано визначених Законом умов реєстрації, підстав для задоволення позову не було.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла: Верховний Суд  постановив, що позовна вимога про стягнення моральної шкоди є майновою вимогою, якщо відшкодування визначене у грошовому вимірі.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва