Розірвання шлюбу з іноземцем: важливі нюанси

19:20, 3 августа 2021
У справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви.
Розірвання шлюбу з іноземцем: важливі нюанси
Джерело фото: Pexels
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Координаційний центр з надання правової допомоги повідомляє, що інтернаціональні шлюби сьогодні вже ні в кого не викликають подиву. Люди знайомляться в подорожах або в інтернеті, одружуються, переїжджають один до одного. Однак через відмінність у національних традиціях, в уявленнях про роль чоловіка та дружини в сім’ї, ведення господарства у молодят досить часто виникають суперечки. На жаль, не кожне подружжя проходить таке випробування і тоді постає питання про розірвання шлюбу.

Насамперед зазначають, що розірвання шлюбу між громадянином України та іноземцем в Україні здійснюється з урахуванням норм Закону України «Про міжнародне приватне право». Крім того, якщо між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах, застосовуються його положення і в частині розірвання шлюбу.

Розірвання шлюбу у позасудовому порядку

За умови, якщо подружжя досягло між собою згоди та не має спільних дітей, розірвання шлюбу може здійснюватися органом державної реєстрації актів цивільного стану відповідно до законодавства України. Якщо ж згоди досягти не вдалося, то доведеться звертатися до суду.

Розірвання шлюбу у судовому порядку

У справах про розірвання шлюбу застосовується законодавство тієї сторони, громадянами якої є подружжя на момент подачі заяви. Якщо один з подружжя є громадянином однієї країни, а другий – іншої, то застосовується законодавство тієї країни, на території якої проживає подружжя.

Як вже зазначалося, між Україною та державою, громадянами якої є один з подружжя, може бути укладено договір про правову допомогу в сімейних і цивільних справах. Тож, при подачі заяви варто з’ясувати чи є такий договір з державою, громадянином якої є один з подружжя, та врахувати його особливості.

Так, до прикладу, відповідний договір між Україною і Республікою Польща не передбачає розірвання шлюбу між громадянами Польщі українськими судами, не зважаючи на проживання подружжя на території України. Відтак з позовом про розірвання шлюбу доведеться звертатися до польського суду.

В тому ж випадку, коли не існує двостороннього міжнародного договору між державами, громадяни яких між собою зареєстрували шлюб, тоді українські суди можуть розглядати будь-які справи з іноземним елементом, зокрема якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, або якщо на території України мала місце дія або подія, що стала підставою для подання позову. До такої події можна віднести укладання шлюбу між громадянином України і іноземцем на території України і видання відповідного свідоцтва про шлюб.

Бувають випадки, коли громадяни України уклавши шлюб з іноземцем переїжджають у країну іншого з подружжя. В такому випадку розірвання шлюбу відбудеться у країні перебування та за її законами, але в подальшому документ про розірвання шлюбу має бути легалізований в Україні, крім випадків коли країни домовилися про інше (наприклад, взаємне визнання таких документів).

Які документи потрібно подати до суду в Україні, щоб розірвати шлюб між громадянами різних країн:

До позовної заяви про розірвання шлюбу додаються:

  • копії паспортів та реєстраційних номерів облікових карток платників податків позивача та відповідача (за наявності);
  • копія свідоцтва про шлюб;
  • копія свідоцтва про народження дитини (в разі наявності у подружжя дітей);
  • квитанція про сплату судового збору, крім випадків коли особа звільнена від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір»;
  • копія позовної заяви в перекладі на ту мову, громадянином якої є відповідач.

Обов’язково необхідно врахувати те, що переклад позовної заяви має бути нотаріально посвідченим.

Судовий збір за подання заяви про розірвання шлюбу в Україні складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (у 2021 році становить 908 грн).

Також «Судово-юридична газета» писала, що треба знати про договір щодо поділу спадкового майна: пояснення Мін'юсту.

Додамо, що ми повідомляли про виселення колишнього члена сім’ї власника житла: позиція Верховного Суду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду