Що зміниться з появою касаційних фільтрів: чи буде кожна апеляція формувати свою практику

12:39, 6 марта 2020
Після впровадження касаційних фільтрів навантаження, яке існує в касаційних судах, перейде до апеляційних судів — голова КГС ВС Богдан Львов.
Що зміниться з появою касаційних фільтрів: чи буде кожна апеляція формувати свою практику
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

З введенням «касаційних фільтрів» навантаження, що існує у касаційному суді, перейде до апеляційних судів. Про це заявив на розширеній нараді суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного суду за участю голів місцевих та апеляційних господарських судів голова КГС ВС Богдан Львов.

«Після впровадження «касаційних фільтрів» очікується, що велике навантаження, яке існує у касаційних судах, перейде до апеляційних судів. В багатьох справах крапку доведеться ставити апеляційним судам, а Верховний Суд буде втручатись лише в окремих випадках. Ми розуміємо, що виникає велика небезпека появи практик окремих апеляційних округів: кожна апеляція зможе формувати практику яка відрізняється, наприклад, від практики сусіднього апеляційного округу», — відмітив він.

Проте, Богдан Львов запропонував винайти механізм, який дозволить уникнути появи «окремих практик» апеляційних судів. На його думку, це можна зробити шляхом здійснення узагальнення судової практики на рівні апеляційних судів з різних питань із залученням фахівців Верховного Суду, або після обговорення у Верховному Суді визнавати таку практику доцільною для врахування судами інших апеляційних округів.

У своєму виступі Голова КГС ВС проінформував про стан правосуддя у системі господарських судів України у 2019 році. «У 2019 році у місцевих господарських судах спостерігалося збільшення кількості звернень у порівнянні з 2018 роком. Так, у  місцевих господарських судах перебувало на розгляді 194 тис. процесуальних звернень, з яких розглянуто 159,2 тис. Середній термін перебування їх на розгляді становив 82 дні. Найкращих показників якості розгляду справ досягли господарські суди Чернівецької, Тернопільської, Житомирської та Волинської областей. Середнє навантаження на одного суддю становило 414 процесуальних звернень», — підкреслив він.

Також Богдан Львов повідомив статистику ефективності розгляду звернень господарськими судами. За його словами, ідеальна статистика ефективності розгляду звернень повинна коливатись від 95 до 105%.

«Найбільший відсоток розгляду справ мають господарські суди Одеської  області (107,9%), Рівненської області (101,9%) та Сумської області (101%), в цих судах ефективність розгляду справ найвища. Ідеальна статистка ефективності розгляду звернень має коливатись від 95 до 105%».

До апеляційних господарських судів у 2019 році надійшло 46,5 тис. процесуальних звернень, з яких розглянуто 41,2 тис. Середнє навантаження на одного суддю становило 316  звернень. Найкращих показників якості розгляду справ досягли Центральний та Південно-західний апеляційні господарські суди, де кількість змінених та скасованих рішень дорівнює 6,1% та 6,3% від розглянутих процесуальних звернень.

Водночас на розгляді у КГС ВС у 2019 році перебувало 14,6 тис. процесуальних звернень, з яких розглянуто 12,9 тис. Середній термін перебування їх на розгляді становив 43 дні, а середній рівень навантаження на одного суддю – 384 процесуальних звернення.

Окрім того, голова КГС ВС повідомив, що за звітний період до спеціального фонду Державного бюджету України за розгляд справ Верховним Судом надійшло 544,9 млн грн, з яких за розгляд справ КГС ВС – 292,7 млн грн, що становить майже 54% від загальної суми.

Також ми повідомляли, що Андрій Овсієнко розповів про пріоритетні напрямки роботи Вищої ради правосуддя.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

 

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Марина Гниличенко
    Марина Гниличенко
    суддя Київського районного суду м. Одеси
  • Віктор Панкулич
    Віктор Панкулич
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду