Рада запровадила кримінальну відповідальність за виготовлення матеріалів, в яких виправдовується російська агресія

17:52, 3 марта 2022
Депутати заборонили прославляти російську агресію та збільшили кількість підстав для заборони політичних партій.
Рада запровадила кримінальну відповідальність за виготовлення матеріалів, в яких виправдовується російська агресія
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховна Рада запровадила кримінальну відповідальність за виготовлення матеріалів, в яких виправдовується російська агресія, а також збільшила кількість підстав для заборони політичних партій. Парламентарі схвалили законопроєкти 5101 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо заборони виготовлення та поширення інформаційної продукції, спрямованої на пропагування дій держави-агресора)», а також  5102 «про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо посилення кримінальної відповідальності за виготовлення та поширення забороненої інформаційної продукції)».

Законопроэкт №5101 передбачає заборону наступних дій:

  виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України у 2014 році, у тому числі, шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України, як «внутрішнього конфлікту», «громадянського конфлікту», «громадянської війни», заперечення тимчасової окупації частини території України;

 прославляння осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України у 2014 році, представників як збройних формувань Російської Федерації, так і іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації… у тому числі, шляхом їх визначення як «повстанці», «ополченці», «ввічливі військові люди».

Відповідні заборони передбачені для друкованих засобів масової інформації, телеканалів та радіостанцій, а також стосується виробництва «продукції», що можна трактувати дуже широко.

Другий блок змін стосується релігійних організацій, громадських об’єднань та політичних партій, розширюючи підстави для їх заборони чи припинення діяльності у судовому порядку. Автори законопроекту пропонують передбачити у законодавстві, що діяльність релігійної організації можна припинити, а партію – заборонити на загальних підставах, які вже застосовуються до ГО. До таких підстав відносяться дії, спрямовані на ліквідацію незалежності України, повалення конституційного ладу, посягання на права і свободи людини, пропаганду нацизму і комунізму та таке інше.

Крім того, усім цих трьом суб’єктам пропонується доповнити підстави для припинення діяльності за вчинення наступних дій:

порушення рівноправності громадян за будь-якими ознаками;

поширення відомостей, що містять виправдовування чи заперечення збройної агресії РФ проти України.

Законопроэктом 5102 до Кримінального кодексу додається стаття 436-2 «Виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікація її учасників». Передбачається, що такі дії вчинені фізичною особою будуть каратися виправними роботами на строк до двох років або арештом на строк до шести місяців, або позбавленням волі на строк до трьох років. Натомість за виробництво і поширення матеріалів, у яких виправдовується окупація чи агресія, буде каратися обмеженням волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією майна або без такої.

Покарання за будь-що з цього, вчинене службовою особою, або вчинене повторно, або організованою групою, або з використанням засобів масової інформації становитиме позбавлення волі на строк від п’яти до восьми років з конфіскацією майна або без такої.

Крім того, назву статті 161 ККУ, яка встановлює відповідальність за порушення рівноправності громадян за певними ознаками, та положення її частини першої пропонується доповнити згадкою про «регіональну належність». Варто відзначити, що ця стаття у чинній редакції передбачає, що до відповідальності можна притягнути через дискримінацію «за іншими ознаками».

Крім цього проєкт доповнює кримінальний кодекс статтею 435-1 «Образа честі і гідності військовослужбовця, погроза військовослужбовцю». Передбачається, що образа честі та гідності військовослужбовця, що бере участь в ООС, або його близьким родичам чи членам сім’ї каратиметься обмеженням волі на строк від трьох до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», Рада 3 березня офіційно дозволила використовувати збройні сили для відсічі російської агресії.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у FacebookViber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Действительно ли 2 млн человек рискуют оказаться в розыске в результате нового закона о мобилизации – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олександр Литвиненко
    Олександр Литвиненко
    секретар Ради національної безпеки і оборони України
  • Наталя Бжассо
    Наталя Бжассо
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Володимир Біоносенко
    Володимир Біоносенко
    голова Миколаївського окружного адміністративного суду
  • Василь Кузь
    Василь Кузь
    суддя Франківського районного суду м. Львова
  • Тетяна Фетісова
    Тетяна Фетісова
    суддя Черкаського апеляційного суду