Які зміни внесли до закону про передачу повноважень Вищої ради правосуддя РСУ, Голові Верховного Суду та ДСА перед ухваленням, ДОКУМЕНТ

19:51, 15 марта 2022
Верховна Рада ухвалила закон про передачу повноважень Вищої ради правосуддя Голові Верховного Суду: які правки вніс Комітет, ДОКУМЕНТ.
Які зміни внесли до закону про передачу повноважень Вищої ради правосуддя РСУ, Голові Верховного Суду та ДСА перед ухваленням, ДОКУМЕНТ
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

15 березня Верховна Рада України ухвалила в цілому як закон законопроект 7143 «Про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення сталого функціонування судової влади в період відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя.

Відповідно до цього законопроекту у першій редакції повноваження ВРП мали розподілятися між ДСА, Радою суддів України та Головою Верховного Суду. 

Законопроект був розроблений з метою забезпечення сталого функціонування судової влади в період відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, а також в умовах дії правового режиму воєнного стану.

Пропонується на час відсутності повноважень у Вищої ради правосуддя передати її окремі функції (призначення Голови Державної судової адміністрації, його заступників; відрядження суддів; забезпечення авторитету правосуддя та незалежності суддів; затвердження Положення про ЄСІТС та/або її окремі модулі тощо) Раді суддів України. Водночас, з метою швидкого та оперативного виконання зазначених повноважень, законопроектом запропоновано в період дії правового режиму надзвичайного чи воєнного стану, введеного більш ніж у двох третинах областей України, та за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, передати зазначені повноваження Голові Верховного Суду.

Крім того, у законопроекті запропоновано в період відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя надати Державній судовій адміністрації України повноваження визначати кількість суддів у суді (крім Верховного Суду), а також без погодження із Вищою радою правосуддя приймати рішення про утворення територіальних управлінь ДСА та визначення їх кількості.

Також у період відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя Службу судової охорони запропоновано повністю підпорядкувати ДСА, а Голова Служби судової охорони, його заступники в зазначений період будуть призначатися на посади без проведення конкурсу і звільнятися з посад Головою Державної судової адміністрації України.

З метою забезпечення сталого функціонування судів в період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Законопроектом пропонується відряджати суддів до іншого суду того самого рівня і спеціалізації без подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, а положення щодо граничного строку відрядження судді у цей період не застосовувати.

Розглядаючи положення законопроекту, разом з тим, члени Комітету ВР з питань правової політики дійшли висновку щодо необхідності обмеження чинності законопроекту виключно на період дії надзвичайного чи воєнного стану, введеного у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України.

На цей період окремі повноваження Вищої ради правосуддя передаються Голові Верховного Суду або особі, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, та Державній судовій адміністрації України.

З огляду на зазначене, Комітет запропонував викласти Законопроект в такій редакції (і у відповідній редакції його було, очевидно, ухвалено):

«З А К О Н  У К Р А Ї Н И

Про внесення змін до розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо забезпечення сталого функціонування судової влади в період відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя

Верховна Рада України п о с т а н о в л я є:

І. Розділ XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (Відомості Верховної Ради України, 2016 р., № 31, ст. 545 із наступними змінами) доповнити пунктами 55 і 56 такого змісту:

«55. Тимчасово встановити, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України:

  1. кількість суддів у суді (крім Верховного Суду) визначає Державна судова адміністрація України з урахуванням судового навантаження та в межах видатків, визначених у Державному бюджеті України на утримання судів та оплату праці суддів;
  2. рішення про утворення територіальних управлінь Державної судової адміністрації України та визначення їх кількості приймається Державною судовою адміністрацією України без погодження з Вищою радою правосуддя;
  3. Служба судової охорони підзвітна та підконтрольна Державній судовій адміністрації України;
  4. Голова Служби судової охорони, його заступники призначаються на посади без проведення конкурсу і звільняються з посад Головою Державної судової адміністрації України.
  1. Тимчасово встановити, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, Голова Верховного Суду або особа, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, здійснює такі повноваження:
  1. призначає на посаду без проведення конкурсу і звільняє з посади Голову Державної судової адміністрації України, його заступників;
  2. приймає рішення про відрядження судді до іншого суду того самого рівня і спеціалізації та про дострокове закінчення відрядження судді. У період відсутності повноважного складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України такі рішення приймаються без подання Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Положення абзацу другого частини другої статті 55 цього Закону щодо граничного строку відрядження судді не застосовуються;
  3. проводить перевірку повідомлень суддів про втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя, оприлюднює результати та приймає відповідні рішення;
  4. вносить до відповідних органів чи посадових осіб подання про виявлення та притягнення до встановленої законом відповідальності осіб, якими вчинено дії або допущено бездіяльність, що порушує гарантії незалежності суддів або підриває авторитет правосуддя;
  5. звертається до прокуратури та органів правопорядку щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочинів, вчинених щодо суду, суддів, членів їх сімей, працівників апаратів судів, злочинів проти правосуддя, вчинених суддями, працівниками апарату суду;
  6. затверджує Положення про Єдину судову інформаційно- телекомунікаційну систему та/або положення, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів), а також затверджує внесення змін до зазначених документів;
  7. опубліковує у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади України оголошення про створення та забезпечення функціонування відповідної підсистеми (модуля) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, а також оголошення про початок функціонування Єдиної судової інформаційно- телекомунікаційної системи у складі всіх необхідних для її повного функціонування підсистем (модулів).

Секретаріат Вищої ради правосуддя здійснює організаційне, інформаційно- довідкове та інше забезпечення діяльності Голови Верховного Суду або особи, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, в частині виконання зазначених повноважень Вищої ради правосуддя».

ІІ. Прикінцеві положення

  1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
  2. Розділ III «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Вищу раду правосуддя» (Відомості Верховної Ради України, 2017 р., № 7-8, ст. 50 із наступними змінами) доповнити пунктами 23-4 і 23-4 такого змісту:

«23-4. Тимчасово встановити, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, повноваження Вищої ради правосуддя в межах, визначених пунктом 56 Розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів», здійснює Голова Верховного Суду або особа, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду.

Секретаріат Вищої ради правосуддя здійснює організаційне, інформаційно- довідкове та інше забезпечення діяльності Голови Верховного Суду або особи, яка виконує повноваження Голови Верховного Суду, в частині виконання зазначених повноважень Вищої ради правосуддя.

23-5. Тимчасово встановити, що в період дії надзвичайного чи воєнного стану та протягом 30 днів після дня його скасування (припинення) і за умови відсутності повноважного складу Вищої ради правосуддя, визначеного статтею 131 Конституції України, перерозподіл бюджетних видатків між судами, крім Верховного Суду, здійснюється без погодження з Вищою радою правосуддя».

Отже, текст законопроекту зазнав змін перед ухваленням, на які варто звернути увагу.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у FacebookViber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Telegram канал Sud.ua
Нестандартный подход к разделу имущества и получению алиментов при разводе – прямой эфир
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Олена Смірнова
    Олена Смірнова
    суддя Господарського суду Харківської області
  • Олеся Алтухова
    Олеся Алтухова
    суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області