Особливості оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення під час воєнного стану

20:56, 17 апреля 2022
Українцям пояснили деякі аспекти.
Особливості оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення під час воєнного стану
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Офіс протидії рейдерству повідомив особливості оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення під час воєнного стану. Інформацію оприлюднили на Facebook-сторінці Офісу.

«Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 були запроваджені певні обмеження, заборони та визначені особливості функціонування сфери орендних правовідносин с/г землі на час дії воєнного стану.

Серед основних новел, запроваджених щодо оренди аграрних соток і гектарів державної і комунальної власності:

  1. Щодо поновлення договорів

Поновлюються договори оренди земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної власності, строк користування яких закінчився після введення воєнного стану, на 1 рік без: волевиявлення сторін відповідних договорів і внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

  1. Щодо формування земельних ділянок с/г призначення державної і комунальної власності

Формування земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної власності здійснюватиметься з метою їх передання в оренду відповідно правил, викладених у пункті 3, та у спрощеному порядку, а саме:

- без внесення відомостей про таку земельну ділянку до Державного земельного кадастру (державної реєстрації) і присвоєння кадастрового номера;

- на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, яка розробляється за рішенням органу, уповноваженого передавати земельну ділянку в оренду, затверджується таким органом і є додатком до договору оренди землі.

У такій технічній документації  забороняється передбачати поділ, об’єднання земельних ділянок.

Важливо враховувати, що земельна ділянка вважатиметься сформованою з моменту укладення договору її оренди, а припиняє бути об’єктом цивільних прав з моменту припинення договору її оренди, для укладення якого вона була сформована.

  1. Щодо порядку передачі в оренду земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності

Дозволяється надання у користування земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної власності лише для ведення товарного с/г виробництва.

Забороняється:

- безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність;

- надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації з цією метою.

Скасовуються земельні торгів щодо прав оренди стосовно земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної власност:

- оголошення нових торгів забороняється;

- якщо торги вже проведені, проте переможець їх не визначений, то повторні торги не проводяться;

- якщо торги вже оголошені, проте не завершені, то вони скасовуються.

 Передача в оренду для ведення товарного с/г виробництва земельних ділянок с/г призначення державної та комунальної власності (крім тих, що перебувають у постійному користуванні осіб, які не належать до державних, комунальних підприємств, установ, організацій) проводиться на таких умовах:

Строк оренди встановлюється до 1 року.

Такий договір оренди землі НЕ може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено.

Якщо такий договір оренди землі закінчився до збирання врожаю, посіяного орендарем на земельній ділянці, орендар має право на збирання такого врожаю з компенсацією ним орендодавцю збитків, спричинених тимчасовим зайняттям земельної ділянки, у розмірі орендної плати за період з дня закінчення строку дії договору оренди до дня закінчення збирання врожаю.

Розмір орендної плати НЕ може перевищувати 8 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що визначається від середньої нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.

Предметом договору можуть бути декілька земельних ділянок.

Орендар земельної ділянки НЕ має права на:

- компенсацію власних витрат на поліпшення земельної ділянки;

- поновлення договору оренди землі, укладення договору оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;

- передачу земельної ділянки в суборенду;

- встановлення земельного сервітуту;

- зміну угідь земельної ділянки;

- будівництво на земельній ділянці об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд);

- закладення на земельній ділянці багаторічних насаджень;

- переважне право на купівлю орендованої земельної ділянки у разі її продажу;

- відчуження, передачу в заставу (іпотеку) права користування земельною ділянкою;

- поділ земельної ділянки, об’єднання її з іншою земельною ділянкою;

- використання для власних потреб наявних на земельній ділянці загальнопоширених корисних копалин, торфу, лісу, водних об’єктів, а також інших корисних властивостей землі;

- зміну цільового призначення земельної ділянки;

Договір укладається виключно  в електронній формі та засвідчується кваліфікованими електронними підписами орендаря і орендодавця.

Право оренди земельної ділянки, переданої в оренду за таким договором, НЕ підлягає державній реєстрації.

Водночас, підлягають державній реєстрації: договір оренди землі, а також зміни до нього, договір про розірвання такого договору оренди.

Державна реєстрація договору оренди землі здійснюється районною військовою адміністрацією.

Важливо враховувати, що право ж оренди земельної ділянки виникає з дня державної реєстрації договору оренди земельної ділянки.

  1. Щодо передання в оренду земельних ділянок с/г призначення державної, комунальної власності, що перебувають у постійному користуванні

Землекористувачам, які використовують земельні ділянки с/г призначення державної, комунальної власності на праві постійного користування (крім державних, комунальних підприємств, установ, організацій), надане право передавати такі земельні ділянки в оренду для ведення товарного с/г виробництва, що НЕ припиняє право постійного користування.

Такий договір оренди земельної ділянки:

- укладається в електронній формі;

- підлягає державній реєстрації (як і зміни до нього та договір про його розірвання), що здійснюється районною військовою адміністрацією.

Право оренди земельної ділянки у такому випадку:

- НЕ підлягає державній реєстрації;

- виникає з дня державної реєстрації договору оренди землі.

Орендар земельної ділянки в такому випадку НЕ матиме тих же прав, що і орендар у разі оренди землі с/г призначення державної/комунальної власності, про які зазначено  у пункті 2.

Такий договір оренди:

  • укладається на строк до 1 року;
  • може передбачати передачу в оренду декількох земельних ділянок одним орендодавцем;
  • НЕ може бути поновлений, укладений на новий строк і припиняється зі спливом строку, на який його укладено;
  • НЕ міститиме кадастровий номер у разі передачі земельної ділянки в оренду, кадастровий номер якій не присвоєно.

Після припинення або скасування воєнного стану в Україні або у відповідних окремих її місцевостях такі договори НЕ можуть бути поновлені, укладені на новий строк та продовжують діяти, а відповідне право оренди земельної ділянки вважається переданим до закінчення строку, на який воно передано», — сказано у повідомленні.

Раніше ми писали про особливості передачі земель в оренду за новим законом.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду