Перейдена межа. Під загрозою життя суддів

08:00, 15 червня 2017
Одеський суддя піддався тиску активістів.
Перейдена межа. Під загрозою життя суддів
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Чого хотіли добитися громадські активісти, обливаючи двір судді кров'ю.

Суддя Одеського апеляційного господарського суду Віктор Головей звернувся за захистом до Вищої ради правосуддя.

Причиною послужило те, що активісти закидали двір служителя Феміди скляними пляшками з кров'ю і сміттям, а через кілька днів влаштували акцію протесту, заблокувавши роботу відразу двох одеських судів. У тому, що ж викликало обурення громадськості, спробувала розібратися «Судово-юридична газета».

Яблуко розбрату

Як стало зрозуміло з коментарів учасників конфлікту, Одеський апеляційний господарський суд повинен вирішити суперечку, що виникла через 33 гектарів прибережної території в Фонтанці. Ініціатором розгляду стало ДП «Маккенлі», яка звернулася з позовом до ТОВ «Рів'єра 2» про визнання договору суборенди недійсним. Третьою стороною в суперечці є кооператив «Захисник», який взяв спірну територію в субсубаренду.

Свій початок історія бере в 2007 році. Тоді між Фонтанською сільрадою та ДП «Маккенлі» був укладений договір оренди ділянки в 33 га, який фактично займає весь берег села. Здійснювалася оренда нібито для проведення робіт з укріплення берегової лінії, реконструкції набережної, а також для того, щоб відселити людей з аварійно-небезпечного узбережжя. Відселення планувалося проводити в багатоквартирні будинки, для будівництва яких ДП «Маккенлі» отримало від сільради ще одну ділянку в середині села.

У лютому 2016 року ДП «Маккенлі» очолив адвокат Денис Пріміч.

Пізніше з'ясувалося, що роком раніше ДП «Маккенлі» уклало договір з ТОВ «Рів'єра 2» про передачу 33 га землі в суборенду, а «Рів'єра 2» в свою чергу передала ділянку в субсубаренду обслуговуючому кооперативу «Воїнів АТО «Захисник» на 40 років. Денис Пріміч впевнений в тому, що договір про оренду між ДП «Маккенлі» і ТОВ «Рів'єра 2» був укладений неправомірно колишнім керівником ДП з використанням старої печатки підприємства. Саме тому ДП звернулося до суду з позовом про визнання договору оренди недійсним.

Обурення громадськості

На стадії судового розгляду в процес побажали вступити учасники АТО, яким ТОВ «Рів'єра 2» пообіцяла передати в користування прибережну територію. При цьому ні сам ТОВ, ні воїнів не збентежив той факт, що можливості використання зазначеної землі, як рекреаційної зони, а також зони, що знаходиться зсувним процесам, дуже обмежені, а такий термін, як «субсубаренда», взагалі не передбачений чинним законодавством.

07.06.2017 року, в день слухання справи в Одеському апеляційному господарському суді, громадські активісти у військовій формі і цивільному одязі підійшли до будівлі установи. Вони палили шини перед судом, блокували двері в зал засідання і використали сльозогінний газ. Дії громадських не тільки зірвали розгляд справи, але і паралізували роботу відразу двох судів, що знаходяться в одній будівлі.

Передбачаючи прояв активної громадської позиції зацікавленими особами, в Одеському апеляційному господарському суді завчасно звернулися в поліцію з проханням забезпечити охорону порядку. Однак, як повідомили редакції учасники процесу, кількість громадських працівників в кілька разів перевищило кількість правоохоронців, що все ж не завадило останнім припинити незаконні дії «активістів» і підтримати громадський порядок.

Юристи, втягнуті в орбіту процесу з боку позивача, негайно засудили форму акції волевиявлення, в якій та була проведена громадськістю. Про факти порушення порядку біля будівлі суду Одеський апеляційний господарський суд повідомив Вищу раду правосуддя.

Кров і скло

Пізніше з'ясувалося, що те, що трапилося виявилося тільки «другою частиною марлезонського балету».

За кілька днів до засідання до будинку Віктора Головея, який входить до складу колегії, яка розглядає «орендну» суперечку, під'їхали близько 30 невідомих осіб. Використовуючи звукопідсилювачі, «непрохані гості» включили музику і викрикували образи на адресу судді. Тривала акція понад дві години. При цьому в будинку служителя Феміди, крім нього, перебували члени його сім'ї — дружина, син-інвалід і малолітня онука, — які також зазнали психологічного тиску.

У той же день активісти заблокували двома автомобілями транспортний засіб судді і також викрикували образи, а вночі з 03.06.2017 року на 04.06.2017 року невідомі закидали двір Віктора Головея скляними пляшками з кров'ю і сміттям.

За даним фактом зареєстровано кримінальне провадження. Крім цього, суддя звернувся до Вищої ради правосуддя, Генеральну прокуратуру України, а також ГО «Асоціація суддів господарських судів України».

«Вважаю, що такі дії є тиском на суддю з метою примусити до прийняття конкретного рішення і містять ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 376 (втручання в будь-якій формі в діяльність судді з метою перешкодити здійсненню ним службових обов'язків або добитися винесення неправосудного рішення), ч. 1 ст. 377 (погроза вбивством, насильством або знищенням чи пошкодженням майна судді, народному засідателю чи присяжного або їх близьким родичам, у зв'язку з їх діяльністю, пов'язаною із здійсненням правосуддя) », — зазначив у зверненнях Віктор Головей.

У свою чергу ГО «Асоціація суддів господарських судів України», за фактами неправомірних дій стосовно судді та тиску на суд, які мали 03.06.-04.06.2017 року та 07.06.2017 року, ініціювала ряд звернень до Вищої ради правосуддя, Ради суддів України і Генеральної прокуратури.

08.06.2017 року Рада суддів України прийняла рішення визнати зазначені події незаконним втручанням в діяльність суддів і впливом на суд.

 

Автор:
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Сьогодні день народження святкують
 • Оксана Козак
  Оксана Козак
  суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області
 • Катерина Головіна
  Катерина Головіна
  суддя Господарського суду міста Києва
 • Руслан Ватаманюк
  Руслан Ватаманюк
  суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду