Президентські вибори: ВС пояснив, які громадські організації можуть мати офіційних спостерігачів

10:30, 31 января 2019
У статуті громадської організації має бути наявний такий напрям діяльності, як спостереження за виборчим процесом.
Президентські вибори: ВС пояснив, які громадські організації можуть мати офіційних спостерігачів
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

Верховний Суд розглянув апеляційну скаргу у справі за позовом громадської організації «Батьківщина Молода» до Центральної виборчої комісії.

«Наявність у статуті громадської організації такого напряму діяльності, як спостереження за виборчим процесом, є однією з вимог до громадських організацій, які хочуть мати своїх офіційних спостерігачів на виборах (ч. 2 ст. 69 Закону №474-XIV «Про вибори Президента України»)», — такою є позиція ВС за результатом розгляду апеляційної скарги.

Громадська організація оскаржила постанову ЦВК від 22 січня 2019 року №94, у якій, зокрема, відмовлено в наданні дозволу ГО «Батьківщина Молода» мати офіційних спостерігачів під час чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року, оскільки питання спостереження за виборчим процесом не належать до статутної діяльності цієї організації.

На думку позивача, такий підхід ЦВК є проявом надмірного формалізму.

Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову. Верховний Суд погодився з цим рішенням.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду зазначив, що, згідно з ч. 2 ст. 69 Закону № 474-XIV «Про вибори Президента України», громадська організація, до статутної діяльності якої належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстрована у встановленому законом порядку, може звернутися до Центральної виборчої комісії не пізніш як за шістдесят днів до дня виборів з клопотанням про дозвіл мати офіційних спостерігачів під час виборів Президента України.

З’ясувати, в чому полягає статутна діяльність певної громадської організації як умова допуску її до участі в цьому процесі (шляхом спостереження), можна тільки на підставі її установчого документа — статуту.

Колегія суддів надала значення тому, що у статуті ГО «Батьківщина Молода» зазначено, що для досягнення статутної мети і виконання статутних завдань вона бере активну участь у виборчих кампаніях. Водночас Суд пояснив, що поняття «виборча кампанія» і «виборчий процес та спостереження за виборами» не є тотожними.

Отже, ЦВК обґрунтовано відмовила позивачу в наданні дозволу мати спостерігачів за виборчим процесом з огляду на те, що його статутна діяльність не відповідає вимогам вказаної статті.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що українцям повідомили про нову схему махінації на виборах в поточному році за яку відкриватимуть кримінальні справи і карати громадян.

Крім того, ми писали, що ЦВК вказала на важливий момент у разі участі російських спостерігачів у виборах України в березні 2019 року.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде
Сегодня день рождения празднуют
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України