Враховуючи, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який прийнятий останнім у часі, чітко визначає, в якій частині застосовується Закон України «Про пенсійне забезпечення», пріоритетному застосуванню до відносин, пов`язаних з призначенням і виплатою пенсії по інвалідності, підлягає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, розглянувши у касаційному порядку адміністративну справу за позовом фізичної особи до Управління Пенсійного фонду України про зобов`язання перерахувати та виплатити пенсію по інвалідності.
Суть спору полягає у тому, що фізичній особі у 2007 році було призначено пенсію по інвалідності від нещасного випадку на виробництві за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення». Разом з тим пенсіонер вважав, що Управління Пенсійного фонду мало зробити перерахунок пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» в розмірі 50% пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, та на цій підставі звернувся до суду з позовом, в якому просив зобов`язати відповідача сплатити всі невиплачені суми пенсії по інвалідності, перераховані за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд першої інстанції позов задовольнив, виходячи з того, що Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», який прийнятий останнім у часі, чітко визначає, в якій частині застосовується Закон України «Про пенсійне забезпечення», а тому пріоритетному застосуванню до відносин, пов`язаних з призначенням і виплатою пенсії по інвалідності, підлягає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Суд апеляційної інстанції апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України задовольнив, постанову суду першої інстанції скасував та прийняв нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовив. При цьому суд виходив з того, що пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», що і було здійснено відповідачем у 2007 році, у зв`язку із чим підстави для задоволення позову відсутні.
Разом з тим, Верховний Суд погодився з висновком суду першої інстанції та, задовольняючи касаційну скаргу фізичної особи, скасовуючи постанову суду апеляційної інстанції та залишаючи у силі рішення суду першої інстанції, виходив з положень пункту 16 Прикінцевих та перехідних положень Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», відповідно до якого до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
На цій підставі Верховним Судом сформульовано правовий висновок, відповідно до якого після прийняття Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» його норми підлягають пріоритетному застосуванню до всіх правовідносин, що виникають у сфері загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, включно з призначенням та перерахунком пенсії по інвалідності. При цьому норми Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються лише у тій частині, що не суперечить положенням Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Постанова Верховного Суду від 21 травня 2020 року у справі № 239/702/16-а (адміністративне провадження № К/9901/35179/18).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.