Державна судова адміністрація України надала офіційні роз’яснення для Державної аудиторської служби України щодо початку перебігу процесуальних строків при отриманні процесуальних документів через Електронний суд. Про це йдеться на офіційному сайті ДСА.
«Зокрема, у листі зазначено, що відповідно до вимог статей 127, 251 Кодексу адміністративного судочинства України часом вручення процесуальних документів в електронній формі є дата отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу.
Натомість офіційна електронна адреса відповідно до підпункту 5.8 розділу І Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженого рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 № 1845/0/15-21 (далі – Положення), це:
сервіс Електронного кабінету ЄСІТС,
адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, або
адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів.
Відповідно до пункту 17 підрозділу 1 розділу ІІІ Положення особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством.
Інформація про надходження до Електронного кабінету відомостей та документів про результати розгляду справ додатково може надсилатися користувачу у вигляді повідомлення на електронну пошту. Дані про електронну пошту зазначаються користувачем у профілі його Електронного кабінету (пункт 38 підрозділу 2 розділу ІІІ Положення).
Таким чином, норми Положення передбачають обов’язковість надсилання документів саме до Електронного кабінету, тоді як адреса електронної пошти розглядається лише як додаткова функція повідомлення про їх надходження до Електронного кабінету. При цьому, таке повідомлення, залежно від налаштування, може здійснюватися як з надсиланням самих документів, так і без нього.
Передбачена Положенням «адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів» на сьогодні ніяким нормативним документом ще не визначена. Обов’язковість її створення лише передбачається одним із зареєстрованих у парламенті законопроектів.
Отже, серед всіх передбачених пунктом 5.8 розділу І Положення сервісів офіційної електронної адреси, нормативно перебачено обов’язковість надсилання процесуальних документів лише до Електронного кабінету.
Враховуючи зазначене, перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ «Мої справи». Час та дату доставки документів до Електронного кабінету можна переглянути в «картці руху документа», при відкритті цього документа в Електронному суді в розділі «Мої справи».
Натомість система Електронного суду також має ще інший допоміжний функціонал інформування користувача про надходження документа до Електронного кабінету (окрім адреси електронної пошти, як зазначалося раніше). Таке інформування (без надсилання самого документа) здійснюється в Електронному кабінеті у розділі «Повідомлення».
Таким чином, надходження відомостей у розділ «Повідомлення» та на вказану користувачем адресу електронної пошти є додатковими допоміжними сервісами повідомлення про надходження документів до Електронного кабінету. Час надходження таких повідомлень може відрізнятися від часу доставки самих документів у розділі «Мої справи» та може залежати, наприклад, від налаштувань самої електронної скриньки чи інших технічних параметрів мережі та поштового сервісу, адреса якого використовується користувачем.
У зв’язку з цим, у роз’ясненні йдеться, що відлік процесуальних строків починається не з часу надходження інформативних повідомлень у розділ «Повідомлення» та на адресу електронної пошти (підпункт 5.1.7 пункту 5.1 розділу 5 Інструкції користувача підсистеми «Електронний суд», затвердженої наказом державного підприємства «Центр судових сервісів» від 22.09.2021 № 74-ОД), а з дати надходження самих процесуальних документів до Електронного кабінету у розділ «Мої справи», — зазначили у ДСА.
Раніше «Судово-юридична газета» писала, з якими проблемами стикається впровадження електронного правосуддя в Україні. Детальніше дивіться в сюжеті «Право ТВ».
Також заступник голови Державної судової адміністрації Сергій Чорнуцький в інтерв’ю «Право ТВ» зазначав, чи вистачить коштів на подальший розвиток ЄСІТС в Україні.
Крім того, у Електронному суді вдосконалили алгоритм доступу до справ та проваджень.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.