У січні НАЗК виявило ознаки злочину у деклараціях 8 нардепів та 16 депутатів місцевих рад

20:21, 16 февраля 2022
Загалом протягом січня НАЗК завершило перевірку 93 декларацій, виявивши порушення у кожній третій декларації.
У січні НАЗК виявило ознаки злочину у деклараціях 8 нардепів та 16 депутатів місцевих рад
Следите за актуальными новостями в соцсетях SUD.UA

За результатами перевірки декларацій у січні Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило недостовірні відомості у деклараціях посадовців на понад 445 млн гривень. Про це йдеться на офіційному сайті НАЗК.

«Загалом протягом січня НАЗК завершило перевірку 93 декларацій, виявивши порушення у кожній третій декларації.

Кримінальні правопорушення

У січні ознаки кримінального правопорушення (за ст. 366-2 Кримінального кодексу України – декларування недостовірної інформації на суму понад 1,1 млн гривень) виявлено у 28 деклараціях публічних службовців.

Зокрема, у деклараціях:

8 народних депутатів України

16 депутатів місцевих рад

а також першого заступника начальника Поліської митниці, керівника відділу Міністерства енергетики України, поліцейського та заступника директора Департаменту транспортної інфраструктури КМДА.

У деклараціях двох народних депутатів України та посадовця митниці НАЗК встановило ознаки подання недостовірних відомостей при декларуванні криптовалюти:

перший заступник начальника Поліської митниці Іван Іванов зазначив у декларації криптовалюту Bitcoin та Monero вартістю 85,8 млн гривень, але не зміг підтвердити наявність криптовалюти.

народний депутат України Олег Бондаренко задекларував криптовалюту Bitcoin вартістю 64 млн гривень, проте під час перевірки її наявність не була підтверджена.

народний депутат України Гео Лерос, який вказав, що володіє криптовалютою Bitcoin та Ethereum вартістю понад 46 млн гривень, проте не підтвердив її наявність. Крім того, народний депутат не зазначив вартість квартири у Києві площею понад 336 кв метрів; вказав кошти та майно, які не відповідають його законним доходам на суму понад 22 млн гривень.

Крім того, у січні НАЗК виявило ознаки кримінального правопорушення у деклараціях таких народних депутатів України:

Артем Культенко – недостовірні відомості на 15,8 млн гривень;

Маргарита Шол – недостовірні відомості на 5,7 млн гривень;

Олег Марусяк – недостовірні відомості на 2,9 млн гривень;

Олександр Куницький (повторна перевірка) – недостовірні відомості на 2,3 млн гривень;

Олег Тарасов – недостовірні відомості на понад 1,1 млн гривень;

Вадим Галайчук – недостовірні відомості на понад 1,1 млн гривень.

На рекордну суму – понад 105 млн гривень – НАЗК виявило недостовірні відомості у декларації депутата Филенківської сільської ради Чутівського району Полтавської області Віри Филенко. Зокрема, депутат вказала вартість орендованої земельної ділянки завищену на понад 70 млн гривень та не задекларувала сільськогосподарську техніку на 14,4 млн гривень.

Поміж інших осіб, у деклараціях яких було виявлено порушення за результатами повних перевірок декларацій, депутати місцевих рад:

депутат Вінницької міської ради Ігор Ткачук – недостовірні відомості на 26,1 млн гривень;

депутат Бобрицької сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Світлана Шеветовська – недостовірні відомості на 14,1 млн гривень;

депутат Лубенської міської ради Полтавської області Олександр Легенчук – недостовірні відомості на 5,7 млн гривень;

депутат Вінницької обласної ради Людмила Станіславенко – недостовірні відомості на 2,2 млн гривень;

депутат Баштанської районної ради Миколаївської області Віктор Новгородський – недостовірні відомості на 1,9 млн гривень;

депутат Дніпровської міської ради Микола Царенко – недостовірні відомості на 1,8 млн гривень.

Також за результатами швидких перевірок декларацій, які проводяться лише за 35 днів, виявлено ознаки кримінального правопорушення у деклараціях 9 депутатів місцевих рад на суму понад 47 млн гривень.

Інформація про виявлені ознаки кримінальних правопорушень передана до Офісу Генерального прокурора, Національного антикорупційного бюро України, Національної поліції України або Державного бюро розслідувань для відповідного реагування.

Яке покарання передбачено?

За недостовірне декларування на суму понад 1,1 млн гривень суд може призначити відповідальність у вигляді:

– штрафу від 51 тис. до 85 тис. гривень;

– громадських робіт на строк від 150 до 240 годин;

– обмеження волі до 2 років.

Закон, який за недостовірне декларування на суму понад 4,5 млн гривень передбачає більш суворе покарання – позбавлення волі на строк до 2 років, прийнятий лише в червні минулого року. Тому застосовувати його можна буде лише щодо декларацій за 2021 рік, які посадовці подають у цьому році.

Ознаки необґрунтованості активів

У деклараціях трьох осіб НАЗК виявило ознаки необґрунтованості активів на загальну суму понад 3,8 млн гривень:

народного депутата України

посадовця Київської міської державної адміністрації

депутата Баштанської районної ради Миколаївської області

Інформацію про виявлені ознаки необґрунтованості активів передано до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури для звернення в подальшому до Вищого антикорупційного суду з позовом про цивільну конфіскацію. Якщо суд визнає активи необґрунтованими – їх буде стягнуто в дохід держави.

Адміністративні правопорушення

Протягом січня у 11 деклараціях НАЗК виявило ознаки адміністративного правопорушення (за ч. 4 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення). У деклараціях посадовці вказали недостовірні відомості на суму від 227 тис. до 1,1 млн гривень.

Зокрема, НАЗК виявило ознаки адміністративного правопорушення у деклараціях:

2 народних депутатів України (Олександр Герега та Максим Гузенко)

3 депутатів обласних рад (депутат Запорізької обласної ради Вадим Сухіна, депутат Дніпропетровської обласної ради Ігор Циркін, депутат Харківської обласної ради Сергій Цимбалов)

прокурора

поліцейського

працівника митниці

Яка відповідальність передбачена?

Адміністративні протоколи стосовно високопосадовців НАЗК направить до суду. Саме суд може призначити цим особам штраф у розмірі від 17 тис. до 42,5 тис. гривень. Стосовно декларантів, які не займають високу посаду, НАЗК направить матеріали для складання протоколів до Національної поліції України», — сказано у повідомленні.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що НАЗК виявило у деклараціях суддів КСУ ознаки кримінального правопорушення.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua, на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у FacebookViber та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Telegram канал Sud.ua
XX съезд судей Украины – онлайн-трансляция – день первый
Главное о суде