Законопроект про медіацію дасть змогу значно розвантажити судову систему: член ВРП

17:50, 15 сентября 2020
Лариса Швецова акцентувала увагу на необхідності проведення для суддів спеціалізованого навчання процедури медіації, яка має ряд переваг.
Законопроект про медіацію дасть змогу значно розвантажити судову систему: член ВРП

Розвиток медіації в Україні допоможе розвантажити суди, забезпечить кращий доступ громадян до правосуддя, вирішить проблему порушення строків розгляду справ та, відповідно, зменшить кількість скарг на суддів до Вищої ради правосуддя. Про це розповіла член Вищої ради правосуддя Лариса Швецова, виступаючи на презентації gap-аналізу впровадження інституту медіації в Україні, передає пресцентр ВРП.

За її словами, в умовах надмірного навантаження у суддів елементарно бракує часу на застосування процедури врегулювання спору за участю судді, яка закріплена в процесуальних кодексах. Судова практика та рішення, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, свідчать про те, що відсоток здійснення таких процедур невеликий. Пояснюючи причини цього, Лариса Швецова зауважила: «Незважаючи на прогресивність процедури врегулювання спору за участю судді, для того, щоб вона працювала, повинні надати згоду дві сторони, суддя має виконати непритаманні йому функції посередника, до того ж час на проведення цієї процедури обмежений – усього місяць».

За таких умов найкращим позасудовим засобом врегулювання спору є медіація. Її перевагами Лариса Швецова вважає:

 • економію коштів і часу (адже немає потреби сплачувати судовий збір та нести інші витрати, пов’язані з розглядом справи в суді);
 • збереження принципів конфіденційності, добровільності, нейтральності тощо;
 • залучення посередника, який, не будучи суддею, має право надавати консультацію у будь-який час;
 • необмеження часу процедури медіації – її можна проводити перед подачею позовної заяви, під час розгляду та після отримання судового рішення.

Член ВРП акцентувала увагу на необхідності проведення для суддів спеціалізованого навчання процедури медіації. «Кожен суддя повинен для себе з’ясувати, що таке медіабельність справи. Спілкуючись із суддями, які вже пройшли навчання, можу сказати: вони дуже задоволені тому, що досвід, який вони отримали під час навчання, можуть застосовувати у своїй повсякденній діяльності. Адже головне, дотримуючись принципу верховенства права, – враховувати інтереси всіх осіб при розгляді справи», – резюмувала вона.

Раніше «Судово-юридична газета» писала про позицію Нотаріальної палати України щодо закону про медіацію. 

Також ми аналізували проект Закону № 3504 «Про медіацію», ініціатором якого є Денис Шмигаль

 Нагадаємо, інститут медіації потребує чіткого законодавчого визначення, зазначили у ВРП.  

Підписуйтесь на наш Telegra m-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Андрей Костин о судебной реформе, ВККС, международных экспертах и адвокатской монополии
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Светлана Хома
  Светлана Хома
  судья Хозяйственного суда Тернопольской области
 • Ирина Венедиктова
  Ирина Венедиктова
  Генеральный прокурор Украины
загрузка...