Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ?

14:00, 24 серпня 2022
Рішення Суду ЄС належить розцінювати як таке, що дозволяє встановити зміст положень актів законодавства Європейського Союзу. Подібно до практики застосування рішень ЄСПЛ, врахуванню підлягають принципи, що випливають із його рішень щодо подібних питань, навіть якщо вони стосуються інших держав.
Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ?
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Михайло Гуцал, суддя апеляційного адміністративного суду у відставці, адвокат

Чи є рішення Суду ЄС джерелом права, аналогічно практиці ЄСПЛ? Відповідь на це питання було надано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 03.08.2022 у справі № 910/9627/20. Велика Палата зауважила, що приєднавшись до Договору про ЕС, Україна прийняла на себе зобов`язання дотримуватися встановлених цим Договором положень та нормативно-правової бази щодо передачі енергопродуктів та матеріалів, для транспортування яких використовуються мережі.

Це узгоджується з вимогами ч. 11 ст. 2 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон про РЕ),  згідно з яким суб`єкти владних повноважень, а також суди при застосовуванні норм цього Закону беруть до уваги правозастосовну практику Енергетичного Співтовариства та Європейського Союзу, зокрема рішення Суду Європейського Союзу (Європейського Суду, Загального Суду), практику Європейської Комісії та Секретаріату Енергетичного Співтовариства щодо застосовування положень актів законодавства Європейського Союзу, зазначених у цій статті.

Отже, Закон про РЕ покладає на суди обов`язок при застосуванні його норм враховувати рішення Суду ЄС (Європейського Суду, Загального Суду).

Тому висновок Верховного Суду про те, що Рішення Суду ЄС не є джерелом права, було оцінено як вузький формально-юридичний підхід до визначення джерела права як сукупності способів об`єктивації волі суб`єктів правотворчості.

Водночас у ширшому розумінні джерела права охоплюють зовнішнє вираження правових норм, а також положень, що дозволяють встановити зміст права. Саме у цьому значенні практика ЄСПЛ є джерелом права, яке дозволяє встановити зміст прав і свобод, визначених у Конвенції і протоколах до неї, хоча як джерело права вона окремо визначена у Законі України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» та ч. 4 ст. 11 ГПК України.

Отже, рішення Суду ЄС належить розцінювати як таке, що дозволяє встановити зміст положень актів законодавства Європейського Союзу. Подібно до практики застосування рішень ЄСПЛ, врахуванню підлягають принципи, що випливають із його рішень щодо подібних питань, навіть якщо вони стосуються інших держав.

З урахуванням наведеного ВП ВС вважала необґрунтованими доводи про відсутність підстав для посилання на рішення Суду ЄС у справі FENS vs Slovak Republic. 

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Telegram канал Sud.ua
Відповідальності за порушення правил військового обліку не уникнути – ефір на Право ТВ
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Богдан Гриновецький
    Богдан Гриновецький
    голова Івано-Франківського апеляційного суду
  • Ігор Смолій
    Ігор Смолій
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва