Підписана 30 квітня угода про надра між США та Україною включає положення стосовно механізму продовження надання Україні військової допомоги. Як зазначила перший віце-прем’єр-міністр Юлія Свириденко, угода передбачає, що США роблять внесок у спільний Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою, зокрема, системами ППО для України, підкреслила вона.
Як цитує норми угоди ЄП, внеском США будуть, зокрема, нові постачання зброї для ЗСУ. «Якщо […уряд США] надаватиме уряду України нову військову допомогу в будь-якій формі (включаючи передачу систем озброєнь, боєприпасів, технологій або навчання), капітальний внесок США вважатиметься збільшеним на оціночну вартість такої військової допомоги», йдеться в угоді.
Як повідомляє Kyiv Post з посиланням на дипломатичні джерела, 30 квітня адміністрація Дональда Трампа проінформувала Конгрес про свій намір розблокувати експорт продукції оборонного призначення в Україну — йдеться про постачання зброї, технічних даних і послуг на суму понад 50 млн доларів. Ідеться про прямий комерційний продаж (Direct Commercial Sales, DCS), який передбачає експорт оборонної продукції.
Також американський сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив про широку підтримку законопроекту, який передбачає запровадження жорстких економічних санкцій як проти Росії, так і 500% мита на імпорт з країн, що співпрацюють з нею.
Проект передбачає надзвичайно високі мита — до 500% — на імпорт з країн, які купують російську нафту, газ, уран та інші ресурси. Також американцям буде заборонено купувати державні облігації РФ. Це, на думку авторів документа, має тиснути не лише на Кремль, а й на його торгових партнерів. Вочевидь, йдеться про Китай та може йтися про деякі європейські країни.
В свою чергу, Politico розповіло, що прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і президент Франкції Емманюель Макрон протягом кількох місяців намагалися переконати Трампа послабити тиск на Зеленського і зосередитися на Путіні, стверджуючи, що російський лідер «водить його за ніс».
За словами одного з колишніх британських послів, Зеленському «вдалося вплинути на мислення Трампа» в Римі. Велика Британія і Франція протягом усього часу наголошували, що Путін «нешанобливо ставиться до Трампа, постійно порушуючи оголошене ним же перемир'я». Поворот у позиції США став можливий завдяки скоординованим діям Стармера і Макрона, які використовували свої канали зв'язку з Білим домом для передачі чіткого сигналу.
Глава британського МЗС Девід Ламмі повідомив, що цього року говорив із держсекретарем США Марко Рубіо вже 13 разів. Стармер і Трамп спілкувалися майже настільки ж часто. За лаштунками ключовими фігурами в британській команді стали радник із нацбезпеки Джонатан Пауелл і міністр оборони Джон Гілі, за підтримки американського посла Марка Бернетта.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.