Група народних депутатів з фракції «Слуга народу» серед яких Дмитро Микиша та Петро Павловський зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №9303 про внесення змін до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови за ненадання доступу до публічної інформації чи ігнорування депутатських звернень, тобто, зокрема за ігнорування запитів журналістів та депутатів.
Законопроєктом пропонується внести зміни до статті 79 закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та встановити, що повноваження сільського, селищного, міського голови, вважаються достроково припиненими у разі: набрання законної сили рішенням суду, яким встановлено факт ненадання або надання неточної та неповної інформації на запит про публічну інформацію.
При цьому автори документу не визначають, що таке є неточна інформація, яка надається у відповідь на запит про публічну інформацію.
Крім цього пропонується достроково припиняти повноваження мера, сільського та селищного голови, в разі, якщо суд визнає такого мера чи сільського голову винуватим у ненадані або несвоєчасному наданні інформації у відповідь на звернення народного депутата.
Як зазначається у пояснювальній записці, за даними судової статистики у 2019-2022 р.р. до судів першої інстанції надійшло 6 759 справ щодо забезпечення права особи на доступ до публічної інформації.
«Таким чином, вбачається негативна тенденція, пов’язана із приховуванням інформації, недотриманням принципів гласності, підзвітності та відповідальності органів місцевого самоврядування України», - наголошується у записці.
На думку авторів, ухвалення закону дасть змогу поліпшити доступ до публічної інформації органів місцевого самоврядування, забезпечить відкритість та прозорість їх діяльності, встановить відповідальність сільського, селищного, міського голови у зв’язку із недотриманням принципів місцевого самоврядування в Україні, обмеженням доступу до публічної інформації.
Як повідомляла «Судово-юридична газета», Велика палата Верховного суду заявила, що якщо запитувач публічної інформації просить її у електронному вигляді, він все одно має відшкодувати витрати, якщо вона займає більше 10 сторінок.
Автор: Ярослав Конощук
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.