У середу, 21 липня, НБУ оголосив про низку новин, серед яких підвищення офіційного курсу. Після цього в обмінниках різко змінився курс гривні до долара.
Але що буде далі?
Економіст Олексій Кущ наголошує, що це своєрідний авантюризм зараз – називати будь-які цифри, передають «Факти».
За його оцінками, є два варіанти: курс по 40 грн за успішних дій НБУ і курс понад 50 грн – у разі, якщо влада вирішить йти “шляхом авантюризму”.
Він зазначає, що ми можемо чекати долара по 40 грн, якщо НБУ продовжить політику “курсового коридору” і запровадить досить жорсткі обмеження на вихід капіталу з країни, а також якщо міжнародна допомога надходитиме до нас більш-менш ритмічно і не буде зроблено “авантюр з докапіталізації Нафтогазу на 266 млрд грн”.
Тим часом інвестиційний аналітик Сергій Фурса зазначає, що у НБУ не залишилося вибору, окрім як піти на підвищення офіційного курсу – резерви надто швидко йшли на підтримку валютної стабільності.
За його словами, коли різниця між офіційним курсом і курсом чорного ринку досягла 25%, це боляче позначилося на експортерах та деяких ФОП, особливо за IT-сектором.
– За рахунок девальвації західна допомога у гривнях буде більшою, що має зменшити тиск на бюджет. Цей дефіцит бюджету, зокрема, фінансувався за рахунок друкарського верстата, – вважає Фурса.
Аналітик розповів, що в умовах обмеженого попиту з боку населення (бо грошей немає через війну) значна частина коштів йшла на валютний ринок, вимиваючи резерви НБУ.
Ще однією причиною, яка змусила підняти офіційний курс, став торговий дефіцит: експорт обмежений у своєму зростанні через заблоковані порти, тоді як імпорт дуже різко зріс, а низький курс робив його конкурентним.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.