Кабмін взявся за реалізацію закону про медіацію: кому доручили розробити правила медіації і вести Реєстр медіаторів

07:50, 6 вересня 2022
Уряд визначив орган, який відповідатиме за розроблення та затвердження правил медіації, а також буде вести Реєстр медіаторів: коли реалізують новий закон про медіацію.
Кабмін взявся за реалізацію закону про медіацію: кому доручили розробити правила медіації і вести Реєстр медіаторів
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Розробляти порядок проведення медіації відповідно до нового закону, а також формувати Реєстр медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, і забезпечувати моніторинг якості послуг медіаторів буде Координаційний центр з надання правової допомоги.

Це випливає із постанови КМУ від 2 вересня.

У свою чергу, Міністерство юстиції повинно буде у 4-місячний строк з дня набрання чинності цією постановою (тобто вже у 2023 році) затвердити Порядок ведення Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, та встановити механізм їх відбору.

Так, як відомо, восени 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про медіацію» (урядовий законопроект 3504).

Медіація застосовуватиметься з метою запобігання або врегулювання будь-яких конфліктів (спорів), у тому числі цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних, а також у справах про адміністративні правопорушення та у кримінальних провадженнях з метою примирення потерпілого з підозрюваним (обвинуваченим).

Медіація може бути проведена до звернення до суду, третейського суду, міжнародного комерційного арбітражу або під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу.

Набути статус медіатора зможе будь-яка фізична особа, яка має вищу освіту та пройшла базову підготовку у сфері медіації в Україні або за її межами.

2 вересня 2022 р. постановою Кабінету Міністрів №990 внесено зміни до Положення про Координаційний центр з надання правової допомоги, затверджений постановою Уряду від 6 червня 2012 р. №504.

Зокрема, до основних завдань Координаційного центру з надання правової допомоги додано:

  • розроблення та затвердження правил проведення медіації відповідно до вимог Закону України «Про медіацію»;
  • формування і ведення у встановленому порядку Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги;
  • забезпечення проведення моніторингу якості надання медіаторами послуг з медіації.

Внесено зміни і до постанови Кабміну від 3 червня 2020 р. № 445 «Деякі питання надання послуг посередництва (медіації) адвокатами, включеними до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу».

Зокрема, ця постанова тепер буде називатися «Деякі питання надання послуг з медіації медіаторами, включеними до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги».

Окрім того, замість «посередника із числа адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, що пройшли навчання», визначено «медіатора, включеного до Реєстру медіаторів, які залучаються центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги».

Отже, замість адвокатів такі послуги надаватимуть особи зі статусом медіатора.

Також Кабмін установив, що оплата послуг та відшкодування витрат посередників, із числа адвокатів, включених до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, залучених центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги для надання послуг медіації, з метою забезпечення реалізації пілотного проекту «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення» до набрання чинності пунктами 2 і 3 змін, затверджених цією постановою, здійснюється на підставі доручень, виданих центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги для проведення медіації, та актів про надання послуг та/або надання документів, що підтверджують надання послуг, відповідно до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для оплати послуг та відшкодування витрат адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 4 березня 2013 р. № 130, в редакції, що діяла на день видачі доручення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги для проведення медіації.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Наталія Сидор
    Наталія Сидор
    суддя Львівського окружного адміністративного суду