Верховна Рада прийняла закон про залучення благодійних пожертв на рахунки державних органів

14:53, 11 квітня 2023
Державні органи, які є головними розпорядниками коштів бюджету, зможуть відкривати рахунки у Національному банку з метою залучення добровільних внесків і благодійних пожертв від фізичних та юридичних осіб.
Верховна Рада прийняла закон про залучення благодійних пожертв на рахунки державних органів
Джерело фото: Верховна Рада
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Державні органи зможуть легально отримувати кошти від донорів та інших благодійників. Відповідний механізм передбачений прийнятим 11 квітня Верховною Радою законом.

Так, парламент прийняв в цілому як закон законопроект 8433, внесений Урядом, про внесення змін до розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо використання коштів з рахунків на підтримку України.

Нагадаємо, нещодавно «Судово-юридична газета» писала про пропозицію нардепів додати Державну судову адміністрацію до отримувачів благодійних пожертв та допомоги від міжнародних донорів як орган, що буде акумулювати таку допомогу і потім розподіляти на суди. Безпосередньо дана норма в прийнятому законопроекті 8433 не передбачена (хоча така поправка й пропонувалася), втім, держорганам надали можливість за новим механізмом отримувати «благодійні» гроші.

Так, згідно з новою редакцією нового пункту 56 Розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України «за рішенням Кабінету Міністрів України державним органам, які є головними розпорядниками коштів державного бюджету, можуть відкриватися рахунки у Національному банку України з метою залучення добровільних внесків (благодійних пожертв) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права для фінансового забезпечення заходів з відсічі збройної агресії проти України та ліквідації її наслідків, національної безпеки та оборони, відновлення, підтримки і розвитку України, надання гуманітарної допомоги».

Водночас передбачено, що «такі кошти» розподіляються Кабінетом Міністрів України. За рішенням Уряду може також здійснюватися передача таких коштів іншим особам.

Разом з тим, як зауважили у Головному юридичному управлінні Верховної Ради, відповідно до частини першої статті 1066 Цивільного кодексу України власником рахунку і відповідно коштів, які знаходяться на ньому, є особа, з якою укладено договір про відкриття рахунку. Інші особи не мають права розпоряджатися відповідними коштами.

Таким чином, з метою забезпечення дотримання встановленого законом порядку розпорядження коштами на банківських рахунках та логічної послідовності вчинення відповідних дій у проекті доцільно було б передбачити порядок, за яким кошти відповідних благодійних внесків спочатку акумулювалися б на рахунку Кабінету Міністрів України, а після їх розподілу за цільовим призначенням та відповідними бюджетними програмами відповідно до закону про Державний бюджет України кошти у певній сумі надходили б на рахунки головних розпорядників та використовувалися б у встановленому урядом порядку.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва