10:28, 10 березня 2023
Також 10 березня — День пам'яті Тараса Шевченка.
10 березня в Україні святкують День Державного гімну України. Свято офіційно затвердив Кабінет міністрів України 2017 року. "Ще не вмерла Україна" — твір композитора Михайла Вербицького та поета Павла Чубинського, який став державним символом нашої країни, вперше було виконано саме 10 березня 1865 року на концерті до дня пам'яті Тараса Шевченка в Пшемислі (Польща).
Текст майбутнього гімну був написаний 1862 року. Верховна Рада України затвердила цю композицію як Державний гімн 15 січня 1992 року.
Також 10 березня — День пам'яті Тараса Шевченка. Він був геніальним поетом, письменником і художником.
А ще 10 березня у світі святкують Міжнародний день волинки і волинкаря. Свято було створене 2012 року, а ідея його створення належить очільнику Товариства волинкарів Енді Летчеру. Цього дня будь-хто і будь-де може вийти на вулицю та зіграти на волинці.
10 березня православна церква вшановує пам'ять святого Тарасія, архієпископа Константинопольського. Він прославився добрими справами, був утішителем скорботних, захисником слабких і знедолених, будував притулки й лікарні.
У народі вважали, що святий Тарасій здатний побороти лихоманку, а тому йому молилися за здоров'я. А ось рано лягати спати було небезпечно, бо хвороба може увігнати людину в сон, а потім увійти в її тіло. Звідси й назва дня - Безсонний.
алендар важливих подій в Україні та світі за 10 березня:
- 1098 рік — Балдуїн I приймає титул графа Едеси, заснувавши першу державу хрестоносців;
- 1535 рік — кораблі Томаса де Берланґи відхиляються зі шляху від Панами до Перу, в результаті чого були відкриті Галапагоські острови;
- 1801 рік — в Англії, Шотландії та Уельсі проводять перший перепис населення;
- 1813 рік — пруський король Фрідріх-Вільгельм III засновує нагороду "Залізний Хрест" на відзначення заслуг у визволенні країни від наполеонівської окупації;
- 1830 рік — початок боротьби горян Дагестану й Чечні за незалежність;
- 1862 рік — у США входять в обіг перші паперові гроші;
- 1865 рік — пісня "Ще не вмерла Україна" вперше публічно звучить в Перемишлі, на концерті пам'яті Тараса Шевченка;
- 1876 рік — Александер Ґрехем Белл робить перший успішний телефонний дзвінок;
- 1878 рік — у женевській друкарні М. Драгоманова Ф. Вовком і А. Ляхоцьким випущене кишенькове видання "Кобзаря" Тараса Шевченка;
- 1893 рік — Берег Слонової Кістки стає французькою колонією;
- 1906 рік — у Британії відкривають лінію Бакерлоо (Bakerloo) Лондонського метрополітену;
- 1910 рік — у Китаї забороняють рабство;
- 1910 рік — перші нічні польоти здійснює француз Еміль Обрен на моноплані "Блеріо";
- 1943 рік — німецький фельдмаршал Ервін фон Роммель прибуває у бункер під Вінницею для спроби умовити Гітлера евакуювати німецькі війська з Північної Африки;
- 1945 рік — відбувається бомбардування Токіо, найкривавіший авіаналіт в історії воєн;
- 1959 рік — початок Тибетського повстання місцевих мешканців проти китайської влади;
- 1976 рік — полька Крістіна Хойновська розпочинає перше жіноче навколосвітнє одиночне плавання;
- 1990 рік — з'явилася перша в Києві парафія УАПЦ;
- 1992 рік — Україну приймають до Північноатлантичної Ради співробітництва, починає своє існування оркестр Почесної варти Президентського полку України.
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.