Суддя ККС ВС висвітлив питання стосовно доказів і доказування у кримінальному провадженні

19:15, 26 марта 2021
Суддя окреслив питання щодо допустимості показань, документів; допустимості результатів: впізнання, обшуку та огляду, НСРД, експертних досліджень, слідчого експерименту.
Суддя ККС ВС висвітлив питання стосовно доказів і доказування у кримінальному провадженні
Джерело фото: depositphoto

25 березня 2021 року суддя Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду Сергій Фомін провів вебінар «Докази і доказування у кримінальному провадженні в суді першої інстанції», який був організований Верховним Судом, Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України та Асоціацією правників України. Про це повідомляє пресслужба Верховного Суду.

Сергій Фомін звернув увагу на те, що на практиці виникає багато питань щодо належного суб’єкта як передумови допустимості отриманих доказів, та навів приклади судових рішень ККС ВС.

Так, у постанові ККС ВС від 14 квітня 2020 року у справі № 761/34909/17 (провадження № 51-10064км18) зроблено висновок, що передумовою реалізації прокурором передбачених ч. 5 ст. 36 КПК України повноважень має бути здійснення відповідним органом, визначеним у ст. 216 КПК України, досудового розслідування у кримінальному провадженні та встановлення за наслідками такого розслідування його неефективності.

В іншій постанові ККС ВС йдеться про те, що визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді. Основною формою процесуальної взаємодії прокурора зі слідчим, яка вживається на всіх етапах досудового розслідування, є надання письмових вказівок і доручень. Водночас, якщо закон прямо не вимагає письмової форми, то прокурор має право надавати доручення та вказівки слідчому про виконання процесуальних дій усно (постанова ВС від 7 жовтня 2020 року у справі № 725/1199/19, провадження № 51-5720км19).

Крім того, Сергій Фомін розповів про постанову обʼєднаної палати ККС ВС від 22 лютого 2021 року у справі № 754/7061/15 (провадження № 51-4584кмо18), в якій зроблено такий висновок: за змістом статей 36, 37, 110 КПК України рішення про призначення (визначення) прокурора, який здійснюватиме повноваження прокурора у конкретному кримінальному провадженні, та в разі необхідності групи прокурорів, які здійснюватимуть повноваження прокурорів у конкретному кримінальному провадженні, обов’язково повинно прийматись у формі постанови, що має міститись у матеріалах досудового розслідування для підтвердження факту наявності повноважень.

Така постанова має відповідати передбаченим КПК України вимогам до процесуального рішення у формі постанови, у тому числі бути підписаною службовою особою, яка її прийняла. Відсутність зазначеної постанови в матеріалах досудового розслідування або її непідписання керівником відповідного органу прокуратури обумовлює недопустимість доказів, зібраних під час досудового розслідування, як таких, що зібрані під наглядом і процесуальним керівництвом прокурора (прокурорів), який не мав на те законних повноважень.  

Суддя ККС ВС окреслив питання щодо допустимості показань, документів; допустимості результатів: впізнання, обшуку та огляду, НСРД, експертних досліджень, слідчого експерименту, а також відповів на питання учасників вебінару.

Крім того, «Судово-юридична газета» писала, в якому випадку позовна вимога не розглядається як спосіб захисту: думка ВП ВС.

Раніше КГС пояснив, що має здійснити господарський суд у вирішенні питання про забезпечення позову.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал та на Twitter, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Николай Хавронюк или Олег Рожнов: съезд ученых избирает члена Высшего совета правосудия, онлайн
Николай Хавронюк или Олег Рожнов: съезд ученых избирает члена Высшего совета правосудия, онлайн
Главное за день
Сегодня день рождения празднуют
 • Нінель Маринчак
  Нінель Маринчак
  суддя Вищого адміністративного суду України
 • Тетяна Балась
  Тетяна Балась
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Світлана Корой
  Світлана Корой
  суддя Одеського окружного адміністративного суду
 • Юрій Тітов
  Юрій Тітов
  член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в 2014-2019 рр.
 • Олеся Чудак
  Олеся Чудак
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва