Проведення загальних зборів: КГС ВС роз’яснив, про що потрібно повідомляти акціонерів

13:58, 26 апреля 2019
ВС зробив висновок щодо корпоративних прав.
Проведення загальних зборів: КГС ВС роз’яснив, про що потрібно повідомляти акціонерів

Акціонери публічного акціонерного товариства звернулися до господарського суду з позовом до цього товариства про визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів ПАТ. Про це повідомляє прес-служба ВС.

Позов мотивовано тим, що збори неправомірно проведені за відсутністю позивачів з урахуванням обставин неможливості їх проведення у зазначений у відповідному повідомленні про скликання загальних зборів акціонерів час через евакуацію присутніх у відповідному приміщенні осіб.

Господарський суд рішенням у справі №908/3577/16 позовні вимоги задовольнив повністю. Апеляційний господарський суд рішення суду першої інстанції скасував і прийняв нове — про відмову у задоволенні позову. 

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду постанову апеляційного господарського суду скасував, а рішення господарського суду залишив у силі.

Колегія суддів зазначила, що однією зі складових корпоративних прав є правомочність акціонера на участь в управлінні акціонерним товариством, яка реалізується ним, зокрема, шляхом участі в загальних зборах акціонерів. Зазначене право може бути визнане порушеним внаслідок недотримання порядку скликання і проведення загальних зборів.

З установлених судами обставин Суд вбачає, що у зв'язку з проведенням працівниками поліції заходів щодо виявлення вибухових пристроїв у відповідному приміщенні збори не були розпочаті у час, визначений у повідомленні про скликання позачергових загальних зборів. У подальшому збори були проведені після закінчення реєстрації акціонерів, час якої був подовжений на підставі рішення наглядової ради ПАТ на 30 хвилин після здійснення дій щодо виявлення вибухових пристроїв.

Проте КГС ВС підкреслив, що відповідно до ч. 3 ст. 35 Закону України №514-VI від 17 вересня 2008 року «Про акціонерні товариства», акціонери мають бути повідомлені не лише про дату, а й про конкретний час проведення загальних зборів. Водночас Суд враховує, що у визначений у повідомленні про скликання зборів час проведення реєстрації у позивачів не було відомостей про час продовження реєстрації акціонерів та проведення зборів, оскільки члени реєстраційної комісії залишили місце проведення зборів, не здійснивши жодного повідомлення, тож у позивачів були підстави вважати, що збори не відбудуться.

Суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 35 зазначеного Закону, обов'язок повідомлення акціонерів про проведення загальних зборів покладений на особу, яка скликає загальні збори. При цьому обраний особою, що скликає загальні збори акціонерів, спосіб повідомлення про їх проведення має забезпечити реальне персональне повідомлення акціонера про час та місце проведення зборів з метою реалізації ним свого права на участь у цих зборах.

Постанова Верховного Суду від 9 квітня 2019 року у справі №908/3577/16.

Раніше «Судово-юридична газета» писала, що причини пропуску строку апеляційного оскарження судового рішення є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об’єктивно непереборними.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
  • Сергій Вельможний
    Сергій Вельможний
    член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
  • Яна Глущенко
    Яна Глущенко
    суддя Шостого апеляційного адміністративного суду
загрузка...