Засудження за ухилення від мобілізації не заважає призвати особу до лав ЗСУ, — Генштаб

15:00, 9 березня 2023
Навіть якщо особу засудили за ухилення від мобілізації, її можуть призвати до армії.
Засудження за ухилення від мобілізації не заважає призвати особу до лав ЗСУ, — Генштаб
Фото: expres.online
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Наявність «умовного» засудження за статтею 336 Кримінального кодексу за ухилення від мобілізації, не є перешкодою для подальшої мобілізації таких осіб.

Тобто, навіть якщо військовозобов’язаного було засуджено за ухилення від мобілізації за статтею 336 Кримінального кодексу та звільнено від відбування покарання, його можуть призвати до лав ЗСУ. Це випливає з відповіді Генерального штабу Збройних Сил України на запит «Судово-юридичної газети».

Як зазначили у Генштабі, пункт 9 статті 14 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» покладає на районні (міські) комісії з питань приписки обов’язки по взяттю на військовий облік військовозобов’язаних громадян, яких, зокрема, раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання.

А згідно з пунктом 10 статті 14 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» за результатами медичного огляду громадянин України може бути взятий на військовий облік, незважаючи на те, що він раніше був засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання.

Приписами пункту 6 частини 6 статті 37 Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» визначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Згідно з пунктом 4 статті 12 Кримінального кодексу, нетяжким злочином є діяння, за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше 10 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення волі не строк не більше 5 років.

Стаття 336 (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період) Кримінального кодексу, передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Відтак, ухилення від призову на військову службу під час мобілізації вважається нетяжким злочином.

Згідно з пунктом 1 статті 89 Кримінального кодексу, такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені відповідно до статті 75 (звільнення від відбування покарання з випробуванням) Кодексу, якщо протягом іспитового строку вони не вчинять нового кримінального правопорушення і якщо протягом зазначеного строку рішення про звільнення від відбування покарання з випробуванням не буде скасоване.

З огляду на зазначене, у Міністерстві оборони підкреслили, що якщо громадянин був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, і перебуває у військовому запасі і не є заброньованим в установленому порядку на період мобілізації, то такий громадянин підлягає призову на військову службу під час мобілізації.

Автор В’ячеслав Хрипун

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

 

Закон про посилення мобілізації: військовий облік та інші зміни для українців за кордоном
Telegram канал Sud.ua
Закон про посилення мобілізації: військовий облік та інші зміни для українців за кордоном
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Павло Григорович
    Павло Григорович
    суддя Окружного адміністративного суду міста Києва