Господарські суди будуть залишати позов без розгляду в разі повторної неявки позивача – законопроєкт

13:16, 19 травня 2023
У парламенті зареєстровано законопроєкт, яким пропонується залишати поданий до Господарського суду позов без розгляду в разі повторної неявки позивача.
Господарські суди будуть залишати позов без розгляду в разі повторної неявки позивача – законопроєкт
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Група народних депутатів з фракції «Слуга народу» та опозиції серед яких представник фракції монобільшості Роман Бабій зареєстрували у Верховній Раді законопроєкт №9306 про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо уніфікації процесів, яким пропонується залишати без розгляду позов поданий до Господарського суду в разі повторної неявки позивача.

Зазначимо, що до авторського колективу цього законопроекту долучився і Господарський суд міста Києва. Так, у картці законопроекту зазначається, що авторським колективом виступає, крім Романа Бабія, також суддя Господарського суду міста Києва Роман Бойко.

«Запропоновано ініціативу щодо внесення змін до процесуального закону щодо наслідків неявки позивача, яка полягає у необхідності повторності такої неявки для залишення позову без розгляду, а також врахування думки присутнього відповідача з цього питання. Така ініціатива зумовлена в першу чергу тлумаченням ОП КГС ВС відповідної норми, що відображено у постановах від 17.03.2023 у справі №910/17906/21,  від 18.11.2022 у справі № 905/458/21.

Нинішня редакція ГПК з урахуванням практики її застосування ВС передбачає виникнення випадків залишення без розгляду позову за наслідками першої неявки позивача, зумовленої незалежними від нього обставинами – створюється загроза обмеження в доступі до правосуддя. Внесення відповідних змін є досить актуальним в світлі ведення повномасштабної війни російської федерації проти України, адже відповідна неявка позивача (його представника), в т.ч. шляхом проведення відеоконференції, іноді може бути зумовлена пов’язаним з цим причинами: раптове припинення електропостачання; виникнення загрози життю, супроводжуваною масштабною та триваючою повітряною тривогою тощо.

Більш того, аналогічна норма ЦПК передбачає повторність неявки, а відтак існує потреба в уніфікації таких норм.

Також запропоновано уніфікувати кодекси в частині принципу вірогідності доказування, який себе чудово «зарекомендував» у господарському процесі.

Відповідна ініціатива підтримана частиною народних депутатів України, якими 17.05.2023 зареєстровано проект Закону про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо уніфікації процесів (реєстраційний номер 9306)», - зазначає Господарський суд міста Києва.

Як зазначається у пояснювальній записці - норми ч. 4 ст. 202 та п. 4 ч. 1 ст. 226 Господарського процесуального кодексу України передбачають право суду залишити позов без розгляду у випадку неявки позивача в судове засідання без поважних причин;

Разом з тим норми ч. 5 ст. 223 та п. 3 ч. 1 ст. 257 Цивільного процесуального кодексу України передбачають аналогічні наслідки , однак виключно за умови повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин.

«На практиці таке унормування в Господарському процесуальному кодексі України зумовило доволі часту практику залишення позову без розгляду у випадку саме першої неявки позивача в судове засідання….хоча неявка може бути зумовлена банальними причинами: масштабною повітряною тривогою, загрозою життю», - зазначають автори і додають, що апеляційні інстанції переважно залишають у силі рішення суду першої інстанції.

На думку депутатів така ситуація призводить до обмеження доступу до правосуддя і, тому, законопроєктом пропонується внести зміни до статті 202 Господарського процесуального кодексу та встановити, що в разі повторної неявки позивача без поважних причин або не інформування їм суду про причини відсутності суд залишає позов без розгляду крім випадків, коли позивач повідомив суд про можливість розгляду по суті за своєї відсутності або на розгляді позову наполягає відповідач чи його представник.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», стало відомо хто очолив Господарський суд Полтавської області.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олена Кунець
    Олена Кунець
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Максим Бужанський
    Максим Бужанський
    член Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності
  • Юлія Бойченко
    Юлія Бойченко
    суддя Запорізького окружного адміністративного суду