Воєнний стан: як оскаржити бездіяльність керівництва щодо розгляду рапортів

12:26, 10 квітня 2023
Оскаржити не реагування керівництва на рапорт можна, звернувшись до деяких відомств.
Воєнний стан: як оскаржити бездіяльність керівництва щодо розгляду рапортів
Фото: firtka.if.ua
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Військовослужбовці мають чимало проблем, з якими зіштовхуються вперше, і тому не знають, як діяти, щоб захистити свої права. Хтось не може піти у відпустку за сімейними обставинами, комусь не видають довідку про обставини травми, когось не направляють для проходження ВЛК. Ці та інші ситуації потребують правового вирішення. Адже кожен громадянин має право  на звернення, визначене ст. 40 Конституції України та Законом України «Про звернення громадян». Тож про те, що потрібно знати військовослужбовцям для належного відстоювання своїх прав, роз’яснили у Координаційному центрі з надання безоплатної правової допомоги.

У військовослужбовців є Дисциплінарний статут ЗСУ і окремий порядок розгляду звернень, визначений Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України.

Відповідно до цієї Інструкції у роботі з письмовими (електронними) та усними зверненнями громадян має забезпечуватись  кваліфікований, неупереджений, об’єктивний і своєчасний розгляд звернень.  До рішень, дій (бездіяльності), які можуть бути оскаржені, належать такі дії, унаслідок яких:

  • порушено права і законні інтереси чи свободи громадянина (групи громадян);
  • створено перешкоди для здійснення громадянином його прав і законних інтересів чи свобод;
  • незаконно покладено на громадянина будь-які обов’язки або його незаконно притягнуто до відповідальності.

Отже, кожен військовослужбовець має про це знати і за потреби використовувати своє право на звернення для захисту інших порушених прав. Рапорт – це вид службового документа Збройних Сил України. Рапорт є аналогом заяви в цивільному документообігу. Рапорт – це усне чи письмове звернення військовослужбовця до вищого по посаді чи званню з викладом питань службового чи особистого характеру. Рапорт — це можливість для військового реалізувати власні права та інтереси. Проте розгляд рапорту може затягуватись, що прямо впливає на вирішення проблеми, а відповідно є порушенням прав.

Як оскаржити бездіяльність керівництва щодо розгляду рапортів

Оскаржити не реагування керівництва на рапорт можна, звернувшись до:

– Міністерства оборони України;

– оперативного командування Генерального Штабу ЗСУ;

– Військової служба правопорядку;

– Командування Медичних Сил ЗСУ;

– Державного бюро розслідувань;

– структурних  підрозділів Спеціалізованої військової прокуратури.

Якщо бездіяльність та  не розгляд рапорту призводить до порушення прав військовослужбовця, він може звернутися й  до Уповноваженого Верховної  Ради України з прав людини. Часто саме від правильного спрямування рапорту чи звернення залежить подальший хід розгляду справи. 

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд