17 жовтня народні депутати (Третьякова Г.М., Безгін В.Ю., Гривко С.Д., Білозір Л.М.) подали на розгляд до Верховної Ради проект закону №2282 про внесення змін до деяких законів України щодо створення інституційного механізму здійснення громадського контролю за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування.
На думку народних депутатів, відсутність достатніх повноважень та місцями неефективність правоохоронної системи, зокрема органів прокуратури, призвела до того, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи неякісно, а часто в протизаконний (корупційний) спосіб, без попередньої публікації та обговорення проектів рішень з громадськістю, комісіями відповідних рад та на погоджувальних радах, без попереднього внесення в порядок денний, розпоряджаються землями територіальної громади, доходами та видатками місцевого бюджету, приймають рішення у сфері містобудування та видають містобудівні умови та обмеження, які не задовольняють публічні інтереси територіальної громади та не направлені на розвиток інфраструктури, а напроти — знищують архітектурно-історичні ареали населених місць, історичні пам’ятки, призводять до незаконної забудови рекреаційних та оздоровчих земель, узбережжя річок, озер та морів тощо.
Законопроектом пропонується:
1. У базовому законі — Законі України «Про місцеве самоврядування в України» додати статтю 21 прим. 1, якою:
2. У Кодексі адміністративного судочинства передбачити окрему (скорочену) процедуру розгляду позовних заяв від суб’єктів здійснення громадського контролю про скасування рішень органів місцевого самоврядування з мотивів невідповідності таких рішень Конституції та (або) законам України, відповідно до якої передбачається:
3. У Законі України «Про судовий збір» передбачити можливість для громадян, які здійснюватимуть громадський контроль та реагуватимуть на можливі порушення законодавства органами місцевого самоврядування у формі звернення до суду, клопотати перед судом про відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.
4. Внести до законодавства інші корективи техніко-юридичного характеру для забезпечення практичної імплементації законопроекту.
Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» публікувала відео про те, як ухвалювали законопроект 1008.
Також ми писали, що перші тести прокурори складатимуть вже 23 жовтня.