14 січня Вища рада правосуддя затвердила Методологію оцінювання професійного досвіду кандидатів на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Як відомо, раніше, 10 грудня 2019 року, ВРП затвердила Положення про проведення конкурсу на зайняття посади члена ВККС.
Ним визначено, що відбір кандидата проводиться конкурсною комісією у кілька етапів:
1) відбір кандидатів на відповідність вимогам Закону на підставі перевірки поданих документів;
2) відбір кандидатів за критерієм професійної компетентності, що включає оцінку професійного досвіду, знань та володіння державною мовою, а також за моральними і діловими якостями;
3) проведення співбесід з відібраними кандидатами та визначення за їх результатами на підставі обґрунтованого рішення рейтингу кандидатів.
Отже, спочатку будуть враховуватися такі критерії, як стаж у сфері права, наукові ступені, публікації та ін. У цілому, професійний досвід буде оцінюватись за шкалою від 0 до 10 балів.
Потім будуть враховуватись показники знань та навичок. Цей рівень перевірятиметься шляхом складання 40-хвилинного анонімного письмового тестування. Тестування оцінюватиметься балами від 0 до 40. За кожну вірну відповідь можна буде отримати 1 бал, за невірну — 0 балів.
Окремо будуть оцінюватися моральні та ділові якості кандидатів. Зокрема, дотримання ними етичних стандартів. За такий показник кандидати можуть набрати від 0 до 20 балів.
До етапу співбесіди будуть допущені тільки ті кандидати, які отримали мінімум 52 бали за попередні етапи. При цьому, якщо жоден кандидат не набрав мінімально допустимого бала, за рішенням Вищої ради правосуддя такий бал може бути знижено до рівня, що забезпечить формування повноважного складу ВККС.
За етап співбесіди кандидати можуть отримати від 0 до 10 балів. Загалом, максимально за конкурс кандидати можуть набрати 80 балів.
При рівності балів на всіх цих етапах пріоритет надаватиметься суддям. А якщо буде рівність балів серед суддів — то суддям, які мають більший стаж професійної діяльності.
Останнім етапом перед розглядом рекомендацій конкурсної комісії ВРП стане спеціальна перевірка.
Вирішувати, хто все ж таки отримає посаду члена ВККС, остаточно буде, власне, Вища рада правосуддя. Так само, як це фактично було, наприклад, з обранням суддів Верховного Суду та Вищого антикорупційного суду. Тобто Вища рада правосуддя може й не зважати на місце в рейтингу, яке посів той чи інший кандидат, а відмовити йому в призначенні з огляду на свої зауваження.
Відповідно до Методології, оцінювання професійного досвіду кандидатів здійснюється за такими показниками:
стаж професійної діяльності:
участь у законопроектній роботі, наявність наукових публікацій у сфері права:
наявність наукового ступеня, вченого звання у сфері права;
наявність професійних здобутків, зокрема:
Конкурсна комісія оцінює сукупний стаж професійної діяльності кандидата.
Під час оцінювання професійного досвіду кандидатів конкурсна комісія враховує як кількісні, так і якісні (змістовні) показники, які характеризують такий досвід. Якісні (змістовні) показники професійного досвіду кандидата враховуються конкурсною комісією першочергово.
Члени конкурсної комісії не мають права давати оцінку судовим рішенням по суті, що ухвалені за участі кандидата, який має досвід здійснення правосуддя.
Шкалювання показників та визначення результатів оцінювання професійного досвіду кандидатів
Конкурсна комісія оцінює професійний досвід кандидатів за такою шкалою балів:
за стаж професійної діяльності:
за загальний стаж професійної діяльності:
за спеціалізований стаж професійної діяльності:
Максимальний бал за стаж професійної діяльності становить 5 балів.
за участь у законопроектній роботі, наявність наукових публікацій у сфері права:
за наявність наукового ступеня, вченого звання у сфері права — 1 бал;
за наявність професійних здобутків — від 0 до 2 балів.
Максимальний бал за професійний досвід кандидата становить 10 балів.
У випадку отримання конкурсною комісією достовірної інформації про невідповідність кандидата вимогам Закону, про неетичну/недоброчесну поведінку кандидата, конкурсна комісія може оцінити професійний досвід такого кандидата на зайняття посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України в 0 балів.
Конкурсна комісія аналізує показники професійного досвіду кандидатів окремо один від одного та у сукупності. Загальне оцінювання показників відбувається за переконанням членів конкурсної комісії після аналізу показників у сукупності.
Оцінка показників професійного досвіду кандидата може здійснюватися кожним членом конкурсної комісії самостійно з подальшим обрахунком середнього арифметичного на підставі оцінок членів конкурсної комісії, які брали участь в оцінюванні кандидата.
Результати оцінювання професійного досвіду кандидатів затверджуються конкурсною комісією та передається адміністратору для формування зведеної відомості балів.