Спір юридичної особи з органами державної влади про відшкодування шкоди: висновок ВП ВС

16:58, 23 апреля 2019
Позивач просив стягнути на його користь відшкодування шкоди, завданої бездіяльністю працівників поліції та прокуратури.
Спір юридичної особи з органами державної влади про відшкодування шкоди: висновок ВП ВС

ТОВ «Агрофірма «Золотий Колос» звернулося до суду з позовом до прокуратури Кіровоградської області, ГУНП в Кіровоградській області, Державної казначейської служби України, у якому просило стягнути на його користь відшкодування шкоди, завданої бездіяльністю працівників поліції та прокуратури.

Суд першої інстанції відмовив у відкритті провадження, зазначивши, що за суб’єктним складом учасників справи та характером правовідносин між сторонами спір має розглядати суд господарської юрисдикції. Апеляційний суд залишив це рішення без змін.

У касаційній скарзі ТОВ стверджувало, що у спірних правовідносинах відповідачі не є суб’єктами господарювання, а тому спір є цивільним. Позивач зазначав про відсутність у ст. 20 Господарського процесуального кодексу України та в інших нормативно-правових актах вказівки на те, що юрисдикція господарських судів поширюється на спори про відшкодування матеріальної шкоди, завданої органами державної влади.

ВП ВС звернула увагу на те, що відповідно до ч. 5 ст. 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної, зокрема, протиправною бездіяльністю суб’єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом тоді, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Оскільки позивач не заявляв вимог про вирішення публічно-правового спору, то ініційований ним спір має вирішуватися за правилами цивільного чи господарського судочинства залежно від суб’єктного складу учасників спору.

ВП ВС дійшла висновку, що доводи позивача про відсутність юрисдикції господарського суду щодо вирішення спору за заявленою ТОВ вимогою є необґрунтованими. За суб’єктним критерієм згідно з ч. 1 ст. 4 ГПК України спір ТОВ з органами державної влади, які є юридичними особами, про відшкодування шкоди належить до юрисдикції господарського суду.

Близького за змістом висновку ВП ВС дійшла у постанові від 15 березня 2018 року у справі №461/1930/16-ц.

Із повним текстом постанови Великої Палати Верховного Суду від 27 лютого 2019 року у справі №405/4179/18 (провадження №14-44цс19) можна ознайомитися за посиланням.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла про постанову ВП ВС щодо застосування позовної давності до віндикаційних позовів держави та громад.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Почему в Венецианской комиссии недовольны судебной реформой от Зеленского
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Юлія Іваненко
  Юлія Іваненко
  суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ
 • Ольга Калашнікова
  Ольга Калашнікова
  суддя Київського районного суду м. Одеси
 • Ірина Літвінова
  Ірина Літвінова
  суддя Київського районного суду м. Одеси
 • Ольга Рябцева
  Ольга Рябцева
  суддя Господарського суду Київської області
загрузка...