Україна вшановує 105-ту річницю бою під Крутами

09:30, 29 січня 2023
Бій під Крутами - трагічна і важлива подія в історії нашої країни, яка нагадує про боротьбу за незалежність України.
Україна вшановує 105-ту річницю бою під Крутами
Фото: unian.net
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

29 січня в Україні День пам’яті героїв Крут. У бою під залізничною станцією Крути взяли участь студенти і гімназисти, які намагалися відчайдушно стримати більшовицький наступ. Внаслідок їхніх дій більшовицькі загони на кілька днів втратили боєздатність, завдяки чому українська делегація отримала час для укладання Берестейського договору.

Залізнична станція Крути була стратегічно важливою станцією, яка вела від Чернігівщини до Києва. Її захищали студенти і гімназисти першої в Україні юнацької військової школи ім. Богдана Хмельницького. До них спрямували Студентський курінь і так званий курінь “Смерті”, які повинні були допомогти юнакам стримати більшовиків. Найменшому з бійців на той момент було всього 16 років.

Вранці 29 січня на українські позиції напала 4-тисячна армія червоноармійців. Цілий день продовжувався запеклий бій, а під вечір українські сили почали відступати в бік Києва і знищували за собою колії.

В темряві заблукало 27 юнаків (вони були учнями гімназій та студентами). Їх взяли в полон більшовики, а потім убили. Тіла героїв поховали біля Аскольдової могили (Київ). У пам’яті народу жертва українських хлопців живе дотепер.

Яке сьогодні церковне свято

29 січня в церковному календарі – день поклоніння чесним веригам апостола Петра. Веригами називають ланцюги або кайдани, які стримують руки. Православні християни часто надягали на себе вериги, щоб краще контролювати своє тлінне тіло і не піддаватися гріхам. Своїм корінням цей день сягає тих років, коли правителем був цар Ірод Агріппа. Апостола Петра кинули до в’язниці через його християнські проповіді та слова. В’язня скували тяжкими кайданами і залишили так на ніч – до початку суду. Коли на землю опустилась темрява, прийшов до Петра ангел, який визволив апостола з в'язниці. А вериги, яких торкались руки святого, для народу стали справжньою коштовністю. За переказами вони могли зцілювати недуги і благословляти нужденних.

Календар важливих подій за 29 січня:

1616 рік – голландські мореплавці Я. Лемер і В. Схаутен відкривають крайню південну точку Південної Америки (мис Горн);

1635 рік – кардиналом Рішельє заснована Французька академія наук;

1804 рік – відкривають Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, він є одним з найстаріших університетів Східної Європи;

1856 рік – королева Великої Британії Вікторія засновує вищу військову нагороду країни;

1896 рік – американський фізик Е. Груббе першим в світі використовує радіоактивне випромінювання, щоб вилікувати рак;

1918 рік – відбувається бій під Крутами, студенти і гімназисти стримували наступ більшовицької армії;

1919 рік – конгрес США прийняв XVIII поправку до конституції, яка забороняла виробництво, перевезення і продаж спиртних напоїв;

1927 рік – в Англії вперше з'являється готель із ванними кімнатами;

1943 рік – фашисти видають указ про арешт і відправку всіх циган в концтабори;

1960 рік – було створено першу штучну нирку;

2000 рік – в казино Лас-Вегаса офіціантка Синтія Джей виграє 35 мільйонів доларів на автоматі “Однорукий бандит”, це був найбільший в світі виграш на ігрових автоматах.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду