У Нацбанку заявили, що українцям замість валюти краще купувати військові облігації, щоб підтримати бюджет

08:19, 1 серпня 2022
Заступник голови Ради Нацбанку радить замість долара і євро купувати військові облігації, щоб зробити свій внесок у перемогу.
У Нацбанку заявили, що українцям замість валюти краще купувати військові облігації, щоб підтримати бюджет
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Заступник голови Ради Національного банку України Василь Фурман в ефірі ТСН на питання про те, чому на даний момент не працює анонсована Нацбанком 21 липня можливість купити валюту онлайн у банках (поклавши її на валютний депозит), розповів, що громадяни можуть безпосередньо прийти до банку, де їм розкажуть, як купити долар і покласти кошти в сумі до 50 тисяч грн на депозит, тим самим зберігаючи свої гроші.

«Пенсіонери та інші можуть зберегти свої заощадження, поклавши до 50 тисяч грн на валютний депозит», - додав він.

«Крім того, якщо люди так сильно хочуть зберегти свої кошти, вони можуть купити військові облігації України і тим самим зробити свій внесок у перемогу над ворогом. Тут подвійна вигода. Тому що нам зараз потрібна значна фінансова підтримка для фінансування бюджетного дефіциту», – сказав заступник голови Ради Національного банку України.

Щодо ставок прибутковості облігацій держпозики, то, за словами Фурмана, Мінфін мав давно їх збільшити.

«З перших днів війни НБУ допомагає державі тримати надійну фінансову оборону. Було викуплено облігацій внутрішньої державної позики для фінансування державних видатків на суму 250 млрд грн (і, відповідно, надруковано 250 млрд грн – прим. ред.). Ми постійно говоримо, що потрібно шукати інші джерела фінансування бюджету (крім друкування грошей – прим. ред.).

До того ж, Мінфін тільки зараз почав збільшувати ставки прибутковості за облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП). На наш погляд, треба ставки доходності ще збільшувати. Щоб фізичні та юридичні особи могли купувати не долари, а облігації. Тому що НБУ збільшив облікову ставку понад місяць тому. А Мінфін почав лише кілька днів тому збільшувати ставки. Треба було набагато раніше робити. Коли НБУ та Мінфін працюють в одному напрямку, це ефективно. А коли ситуація навпаки, то процес просто затягуватиметься. І будуть проблеми на валютному ринку», – зазначив Фурман.

Як відомо, НБУ дозволив банкам з 21 липня 2022 року продавати безготівкову валюту громадянам із подальшим розміщенням на депозит строком від трьох календарних місяців без права дострокового розірвання у межах щомісячного ліміту 50 тис. грн.

В еквіваленті за нинішнім курсом Приватбанку це становить 1340 доларів.

Крім того, з 27 липня 2022 року НБУ дав можливість банкам включати до розрахунку обсяги готівкової валюти, яку вони можуть продати громадянам у готівковому сегменті валютного ринку, не лише куплену раніше готівкову валюту (починаючи з 13 квітня 2022 року), а також половину від купленої у громадян безготівкової валюти з тієї ж дати. Це має збільшити пропозицію у готівковому сегменті валютного ринку.

У той же час, поки функція купівлі валюти онлайн не працює.

«10 днів тому НБУ послабив заходи валютного регулювання та дозволив громадянам купувати з використанням програмного забезпечення безготівковий долар. Ви можете використати Приват24, наприклад, і купити безготівковий долар, поклавши на депозит у банк від 3 місяців. Держава гарантує за всіма вкладами громадян 100% повернення коштів.

І курс, коли можна купити долар на суму до 50 тисяч грн, там набагато вигідніше – 37 із копійками», - додав Фурман.

Однак на практиці станом на ранок 1 серпня така опція у Приват24 не працює.

За прогнозами Фурмана, гривня найближчими тижнями посилиться, і курс становитиме близько 37 грн за долар. НБУ вживає заходів з цих питань.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Youtube Право ТВ, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Автор: Наталя Мамченко

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Сьогодні день народження святкують
  • Світлана Грабець
    Світлана Грабець
    суддя Господарського суду Київської області