Повноваження секретаря судового засідання можуть надати іншим працівникам апарату суду

07:30, 17 січня 2023
Також пропонується передбачити можливість дистанційної роботи секретаря судового засідання.
Повноваження секретаря судового засідання можуть надати іншим працівникам апарату суду
Ілюстроване фото, джерело фото: nsj.gov.ua
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

У Верховній Раді 13 січня зареєстровано законопроект 8358 про внесення змін до Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо здійснення судочинства під час дії воєнного чи надзвичайного стану та врегулювання спорів за участі судді. Його авторами виступають народні депутати Роман Бабій, Максим Дирдін, Володимир Ватрас, Ігор Фріс та ін. 

Як зазначають автори, відповідно до статті 12-2 Закону «Про правовий режим воєнного стану» повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. Тобто суди зобов'язані працювати та відправляти правосуддя.

В тих судах, де це виявляється можливим, суди продовжують здійснювати правосуддя, однак, на даний момент виникла критична ситуація з секретарями судових засідань, які масово пишуть заяви на відпустку та відмовляються в даних умовах виходити на робоче місце в приміщення суду через загрозу ракетних обстрілів, фізичної неможливості прибути на робоче місце у зв'язку із своїм від'їздом в інший регіон країни тощо.

До того ж, на жаль, рівень оплати праці секретарів судових засідань не є вагомою причиною ризикувати своїм життям та безпекою задля того, щоб бути фізично присутнім у приміщенні суду. Для вирішення цієї проблеми пропонується передбачити можливість надавати повноваження секретаря іншим працівникам апарату суду, які мають вищу освіту за спеціальністю «Правознавство» або «Правоохоронна діяльність» з освітньо- кваліфікаційним рівнем не нижче молодшого спеціаліста, та можливість дистанційної роботи секретаря в режимі відеоконференції.

Водночас, з метою належного повідомлення учасників судового провадження в умовах воєнного чи надзвичайного стану передбачається, що якщо неможливо забезпечити повідомлення учасників в загальному порядку, то суд може викликати або повідомляти учасників справи та інших учасників судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі на відомі засоби комунікації цих учасників телефонограмою, СМС повідомленням, електронною поштою, повідомленням у месенджерах.

У випадку неможливості забезпечити повідомлення способом визначеним вище, таке повідомлення відбувається через оголошення на офіційному веб- порталі судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.

У випадку належного повідомлення про перше засідання Суд викликає або повідомляє таких учасників про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії на відомі засоби комунікації цих учасників телефонограмою, СМС повідомленням, електронною поштою, повідомленням у месенджерах. У випадку неможливості забезпечити повідомлення таким способом - через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України (з посиланням на веб-адресу відповідної ухвали суду в Єдиному державному реєстрі судових рішень), яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.

Водночас передбачений обов’язок учасника судового процесу за допомогою електронної пошти (телефонограми, СМС повідомлення, повідомлення у месенджерах тощо), негайно підтвердити суду про отримання чи ознайомлення із відповідним викликом або повідомленням. Текст такого підтвердження зберігається, а телефонне підтвердження записується відповідним працівником апарату суду, та приєднується до справи і вважається належним підтвердженням повідомленням учасника судового процесу. В такому випадку виклик або повідомлення вважається врученим учаснику судового процесу з моменту надходження до суду підтвердження про отримання чи ознайомлення із викликом або повідомленням. Саме таким чином (через обов’язкове підтвердження учасником отримання повідомлення від суду) забезпечується підтвердження обізнаності учасника щодо судових засідань та повідомлень про процесуальні дії.

Також, враховуючи неможливість багатьох суддів в умовах військового чи надзвичайного стану провести розгляд справ, а учасників справи - прибути у судове засідання чи знайти можливість для участі в засіданні суду у строки встановлені законодавством, пропонується передбачити, що підготовче провадження та\або судовий розгляд має бути проведений протягом розумного строку з урахуванням можливості учасників справи взяти участь у розгляді справи.

Крім того, пропонується розширити сферу застосування письмового провадження у судах всіх юрисдикцій під час дії воєнного чи надзвичайного стану.

Як вважають автори, розгляд справи без виклику учасників у судове засідання, без проведення судового засідання, за наявними матеріалами справи (письмове провадження) посилить безпекову складову при розгляді справ у судах для всіх учасників судового процесу (суддів, персоналу суду, сторін справи та інших учасників), дасть можливість більш ефективно вирішувати спору в умовах регулярних та тривалих відключень електроенергії. При цьому сторони мають можливість дистанційно через відповідні способи комунікації із судом долучати до справи необхідні пояснення, докази, подавати процесуальні документи.

Передбачається, що сторони обов'язково мають бути належним чином повідомлені про розгляд справи в письмовому провадженні та мають право клопотати про розгляд справи по суті в судовому засіданні в режимі відеоконференції, або в приміщенні суду. Тобто, якщо сторона бажає проводити розгляд справи в судовому засіданні, то вона не може бути обмежена в цьому праві.

Пропонується поширити особливості розгляду судових справ, які застосовувалися у зв'язку із введенням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), також і на період дії воєнного чи надзвичайного стану.

Також пропонується запровадити можливість дистанційного доступу суддів до системи документообігу за умови якщо буде забезпечено безпеку доступу до цієї системи з використанням власного кваліфікованого електронного підпису судді. Відповідний порядок та умови дистанційного доступу має затверджувати Державна судова адміністрація за погодженням з Вищою радою правосуддя.

Законопроектом удосконалюється процедура врегулювання спорів за участю судді, що, на думку авторів, дасть можливість зменшити навантаження на судову систему, в тому числі і під час дії воєнного чи надзвичайного стану. Особи матимуть змогу досягати примирення без повноцінного залучення суду, без витрачання свого та судового ресурсу, який в умовах воєнного стану і так обмежений.

Отже, законопроектом пропонується:

  • передбачити можливість надавати повноваження секретаря іншим працівникам апарату суду та можливість дистанційної роботи секретаря;
  • встановити, що суд викликає або повідомляє учасників судового процесу про дату, час і місце судового засідання у справі будь-якими можливими засобами, на всі відомі засоби комунікації (телефонограма, СМС повідомлення, електронна пошта, повідомлення у месенджерах тощо), а також через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України. При цьому, виклик або повідомлення вважається врученим учаснику судового процесу лише у випадку надходження до суду підтвердження про отримання чи ознайомлення із викликом або повідомленням.;
  • передбачити, що підготовче провадження та\або судовий розгляд має бути проведений протягом розумного строку з урахуванням можливості учасників справи взяти участь у розгляді справи;
  • розширити сферу застосування письмового провадження у судах всіх юрисдикцій;
  • поширити особливості розгляду судових справ, які застосовувалися у зв'язку із введенням карантину з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), також і на період дії воєнного чи надзвичайного стану;
  • передбачити можливість дистанційного доступу до автоматизованої системи документообігу суду з використанням власного кваліфікованого електронного підпису судді;
  • удосконалити процедуру врегулювання спору за участю судді.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Галина Юровська
    Галина Юровська
    суддя Конституційного Суду України
  • Ірина Верещук
    Ірина Верещук
    заступник Керівника Офісу Президента України
  • Дмитро Матохнюк
    Дмитро Матохнюк
    суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду