Як депутати шукали 30 мільярдів збитків у столичній податковій

07:21, 11 лютого 2023
Тимчасова слідча комісія Верховної Ради дослідила можливі зловживання столичної податкової. «Судово-юридична газета» розповідає, як пройшло засідання ТСК, та чи вразили мільярдні цифри правоохоронців депутатів.
Як депутати шукали 30 мільярдів збитків у столичній податковій
Джерело фото: rada.gov.ua
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

«Знайди 30 мільярдів»

Для початку трохи історії питання. На початку лютого Державне бюро розслідувань провело обшуку у Головному управлінні Державної податкової служби міста Києва та заявило про багатомільярдні збитки держбюджету. Зі свого боку, керівництво податкового комітету парламенту вирішило розглянути цей випадок на засіданні Тимчасової слідчої комісії з питань економічної безпеки.

Засідання комісії перетворилося на дослідження прес-релізу Державного бюро розслідувань про заявлені на початку лютого правоохоронцями викриття зловживань співробітників столичної податкової та її очільниці Оксани Датій.

У ньому, зокрема зазначалося, що ДБР розслідується причетність керівництва столичної податкової до незаконного відшкодування ПДВ на суму понад 30 мільярдів гривень.

Заявлена сума збитків викликала лише дотепи з боку присутніх депутатів і, як пізніше виявилося, недарма. «Ви хочете сказати, що все відшкодоване ПДВ фіктивне?”, - поцікавився у присутніх представників ДБР перший заступник голови податкового комітету парламенту Ярослав Железняк.

Після зливи питань від депутатів, керівник столичного територіального управління ДБР Сергій Корінь уточнив, що фахівці підозрюють київських податківців у сприянні  «липовому» відшкодуванні ПДВ за період з 2020 по 2022 рік, що, знов-таки, не переконало усіх присутніх народних обранців.

«Якщо навіть скласти все ПДВ, яке було відшкодовано по Києву та припустити, що воно було відшкодовано незаконно виходить 27,9 мільярдів гривень... Незрозуміло, звідки цифра у 30 мільярдів гривень», - поцікавився Железняк.

Врешті, після тривалого обговорення, з’ясувалося, що 30 мільярдів - це всі схеми з ПДВ, які можливо призвели до втрат бюджету, а не лише відшкодування цього податку бізнесу.

Хто з нас фіскал?

Далі парламентарі взялися за недоплачені до державного бюджету, за версією правоохоронців, орієнтовно 15 мільярдів гривень. За версією правоохоронців, комісія податкової необгрунтовано вивела 26 компаній з переліку ризикових (знаходження компанії у переліку ризикових ускладнює господарську діяльність). Зі свого боку, присутній на заході виконуючий обов’язки заступника директора департаменту Державної податкової служби Євген Сокур пояснив, що зазначені компанії відмовилися від податкового кредиту, тобто 15 мільярдів були сплачені до державного бюджету або була відмова від відшкодування ПДВ.

Не залишив без уваги потенційні 15 мільярдні бюджетні втрати і голова комітету з питань податкової та митної політики Данило Гетманцев. «Мене називають фіскалом, але якщо йти за вашою (ДПС) логікою, то треба блокувати усіх», - зазначив депутат.

Вже після засідання у приватних розмовах представники податкового комітету ВР спрогнозували зміни до нормативних актів, аби розблокування «ризикових» підприємств не залежало від людського фактора. Наразі рішення про розблокування ризикових компаній ухвалюється комісією податкової на підставі поданих підприємцями документів, перелік яких часом буває незліченний

Нове «бажання» Оксани Датій

Автор вже «мемічного» списку бажань – в. о. очільник головного управління Державної податкової служби у місті Києві Оксана Датій стала фігурантом окремого кримінального провадження. Головним слідчим управління Державного бюро розслідувань на підставі рапорту розпочато кримінальне провадження стосовно незаконного збагачення службової особи головного управління Державної податкової служби міста Києва.

За версією ДБР загальна сума необгрунтованих активів становить близько 1,4 мільйони доларів.

Як уточнив директор територіального управління ДБР у місті Києві Сергій Корінь, йдеться саме про Оксану Датій. Водночас стаття про незаконне збагачення – це підслідність НАБУ, на чому зауважили присутні депутати. На це представник Бюро зауважив, що вже передано повідомлення до Офісу генпрокурора і «після визначення прокурора у справі, буде визначена належна підслідність».

«Ручне керування» vs «політичний виступ»

Найгарячішою частиною засідання комісії стала публічна суперечка між головою комітету з питань податковою та митної політики Данилом Гетманцевим та журналістом Юрієм Бутусовим стосовно можливої податкової корупції та необгрунтованого блокування податкових накладних. Він додав, що блокується тисячі податкових накладних, чим «блокується робота бізнесу»

«Те, що ми почули, підтверджує, що у нашій державі існує масштабна схема ручного управління податками, яка існує для збагачення окремих чиновників, окремих посадовців вона торкається і акцизу і відшкодування ПДВ», - зазначив Бутусов, звинувативши у «ручному керуванні податковою службою та співпраці з пані Датій» (в.о. очільника головного управління Державної податкової служби у місті Києві Оксани Датій) голову податкового комітету парламенту Данила Гетманцева.

Зі свого боку, очільник податкового комітету парламенту Данило Гетманцев назвав виступ Бутусова «політичним спічем» та додав, що «системної корупції у податковій не існує», а в коментарі журналістам зауважив, що «допомагає підприємцям».

«Треба вирішувати будь-які питання, які пов’язані з захистом прав підприємців», - наголосив політик, висловивши готовність надати відеозаписи нарад, в яких брав участь з податковою.

Він також відкинув твердження про масовість блокування податкових накладних. «Якщо говорити про заблоковані податкові накладні, то в грудні в нас було 1,5% (заблокованих накладних), у січні 1%», - зазначив він.

Попри гучні цифри збитків держбюджету, оголошені ДБР, депутати скептично ставляться до перспектив розслідування справ.

«Хай краще б вони зайнялися тими 20-30 тисячами доларів, які вона (Оксана Датій) «заробила» собі на ПДВ особисто», - ділився враженнями про почуте один з представників комісії, додавши, що через легалізацію обшуків (у податковій міста Києва) рішенням суду вирок «знесе ЄСПЛ».(Рішення про проведення обшуків у головному управління Державної податкової служби міста Києва ухвалювалося судом після фактичного проведення такого заходу).

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Калугіна
    Інна Калугіна
    суддя Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду
  • Микола Місечко
    Микола Місечко
    суддя Оболонського районного суду міста Києва