Депутати хочуть запровадити новий стандарт доказування у цивільному процесі – законопроєкт

16:00, 21 травня 2023
У парламенті зареєстровано законопроєкт, який передбачає запровадження стандарту доказування «вірогідність доказів» замість нинішнього «достатність доказів».
Депутати хочуть запровадити новий стандарт доказування у цивільному процесі – законопроєкт
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Група народних депутатів з фракцій монобільшості та опозиції серед яких представник фракції «Слуга народу» Роман Бабій зареєстрували у парламенті законопроєкт №9306 про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України та Цивільного процесуального кодексу України щодо уніфікації процесів, яким пропонується запровадити новий стандарт доказування у цивільному процесі.

Законопроєктом пропонується статтю 80 Цивільного процесуального кодексу викласти у новій редакції і зазначити, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів обставин суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Як зазначається у пояснювальній записці, восени 2019 року господарський процесуальний кодекс України було доповнено новим стандартом доказування "вірогідність доказів".

«Впровадження в господарському процесі стандарту доказування "більшої вірогідності" на заміну по суті "мертвого" стандарту "достатність доказів" досить позитивно себе зарекомендувало на практиці, оскільки висновки суду ґрунтуються на оцінці доказів, на яку не впливає наявність у законодавстві поняття достатність. Крім цього існують випадки, коли відсутні беззаперечні докази, у зв’язку з цим на суд покладається обов’язок здійснити аналіз даних і вирішити чиї докази є більш вірогідними», - зазначають автори.

Депутати пояснюють, що стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів",  передбачає  необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач.

Тобто передбачається не надання достатніх доказів на підтвердження певної обставини, а надання їх у тій кількості, яка зможе переважити доводи протилежної сторони.

Як повідомляла «Судово-юридична газета», Верховний Суд висловив позицію стосовно можливості виселення власником квартири зареєстрованого в ній родича.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Олена Кунець
    Олена Кунець
    суддя Сумського окружного адміністративного суду
  • Максим Бужанський
    Максим Бужанський
    член Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності
  • Юлія Бойченко
    Юлія Бойченко
    суддя Запорізького окружного адміністративного суду