16 грудня Європейська комісія підписала контракти на розробку мережі кіберзахищених супутників, яка, за задумом європейських чиновників, має стати альтернативою Starlink Ілона Маска.
Комунікаційна система, яка отримала назву IRIS-2, передаватиме зашифрований високошвидкісний широкосмуговий доступ до Інтернету урядам, розвідкам, військовим, віддаленим регіонам, які погано обслуговуються наземними службами, і навіть споживачам.
Ключовою рушійною силою є занепокоєння ЄС щодо надмірної залежності від Starlink і Ілона Маска.
«Ми не можемо дозволити собі бути надто залежними», — сказав комісар блоку з космосу Андріус Кубілюс перед підписанням контрактів.
Втім, як зазначає Politico, схема Європейського Союзу з орієнтовною вартістю 10,6 мільярда євро постраждала від затримок і перевитрат.
Раніше Комісія пообіцяла, що IRIS-2 — що означає інфраструктуру стійкості, взаємозв’язку та безпеки за допомогою супутника — почне працювати в 2024 році. Зараз ціль – 2031 рік, заявили 16 грудня представники ЄС.
У майбутньому супутники також повинні бути оснащені оптичними датчиками спостереження разом із системами сходу з орбіти, коли перше покоління буде виведено з експлуатації та його потрібно буде повернути на Землю.
IRIS-2 також забезпечить безпечний військовий зв’язок, копіюючи систему Starshield від SpaceX, яку вона створює для військових Сполучених Штатів.
Три компанії в консорціумі SpaceRise, SES, Eutelsat і Hispasat, заплатять 4,1 мільярда євро, а натомість експлуатуватимуть і розгортатимуть системи в комерційних цілях протягом 12 років. ЄС збирається внести 6 мільярдів євро, для чого знадобляться додаткові кошти з наступних двох довгострокових бюджетів, тоді як Європейське космічне агентство виплатить 550 мільйонів євро.
Тепер, коли договір підписано, розпочнеться етап проектування.
Мета полягає в тому, щоб Європа використала проект, щоб зробити себе менш залежною від SpaceX і підвищити слабку конкурентоспроможність блоку.
«Для Європи надзвичайно важливо мати суверенну потужність, і Starlink ніколи цього не зробить», — сказала Єва Бернеке, генеральний директор Eutelsat. Вона додала, що інвестиції допоможуть створити «жваву та конкурентоспроможну» мережу постачальників передових космічних технологій у Європі.
Критики стверджують, що IRIS-2 — це не що інше, як програма промислових субсидій, яка надає космічним компаніям Airbus і Thales «соковиті аерокосмічні контракти». Вони також кажуть, що SES, Eutelsat і Hispasat зможуть зміцнити власні приватні групия, одночасно укладаючи контракти на запуск європейської ракети Ariane 6.
IRIS-2 матиме 264 супутники на низькій навколоземній орбіті разом із додатковими космічними кораблями та сумісною потужністю з існуючих комерційних і урядових супутників на вищих орбітах.
Хоча мережа націлена на надання повного покриття в Європі, оператори SpaceRise сподіваються використовувати IRIS-2 для розширення комерційних послуг.
Наприклад, Hispasat, що базується в Мадриді, зацікавлений у посиленні своєї присутності в Латинській Америці, тоді як Berneke з Eutelsat каже, що субсидована ЄС програма допоможе її бізнесу в Азії.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш Telegram-канал t.me/sudua та на Google Новини SUD.UA, а також на наш VIBER, сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.