Справа «ВіЕйБі Банку»: до суду передали матеріали про заволодіння 1,2 мільярда гривень

10:52, 22 травня 2023
САП скерувала до суду частину справи ВіЕйБі банку, власником якого є Олег Бахматюк.
Справа «ВіЕйБі Банку»: до суду передали матеріали про заволодіння 1,2 мільярда гривень
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Національне антикорупційне бюро України і Спеціалізована антикорупційна прокуратура скерували до суду справу за обвинуваченням 15 осіб у заволодінні 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту, наданого Національним банком України ПАТ «ВіЕйБі Банк», власником якого є Олег Бахматюк. Про це повідомляє НАБУ.

Йдеться про:

  • 9 посадовців Нацбанку, зокрема колишньогопершого заступника голови НБУ;
  • ексголову правління ПАТ «ВіЕйБі Банк»;
  • ексзаступника голови правління ПАТ «ВіЕйБі Банк»; 
  • заступника директора ТОВ (компанії, що готувала рецензію на оцінку майна банку);
  • трьох посадових осіб приватних компаній, пов’язаних з бенефіціарними власниками ПАТ «ВіЕйБі Банк».

Розслідування стосовно колишнього голови спостережної ради ПАТ «ВіЕйБі Банк» виділене в окреме провадження та зупинене у зв’язку з її розшуком. Щодо ж до фактичного власника - здійснюється спеціальне розслідування.

«Слідство встановило, що в жовтні 2014 року ПАТ «ВіЕйБі Банк», віднесений до категорії проблемних банків, звернувся до НБУ з клопотанням надати йому стабілізаційний кредит під заставу нерухомого майна. Хоча «ВіЕйБі Банк» не подав всіх необхідних для цього документів (як-от програму фінансового оздоровлення банку, спрямовану на вирішення  впродовж терміну користування стабілізаційним кредитом проблем ліквідності, поліпшення структури активів, дохідності, рентабельності тощо), правління Нацбанку, всупереч вимогам законодавства, пристало на його пропозицію.

При цьому вартість нерухомості, переданої в заставу Нацбанку, завищили майже в 25 разів шляхом складення підроблених звітів про оцінку. Експертиза, проведена під час досудового розслідування, встановила, що, реальна вартість заставленої нерухомості становить 72,62 млн грн попри 1,8 млрд грн, заявлених «ВіЕйБі Банком». Тим не менше, знаючи про завищену вартість заставного майна та відсутність усіх необхідних документів, службові особи НБУ надали 1,2 млрд грн стабілізаційного кредиту «ВіЕйБі Банк». Це — на додачу до раніше вже отриманих від Нацбанку та неповернутих 3 млрд грн кредитів. За 40 днів потому, в листопаді 2014 року, НБУ визнав «ВіЕйБі Банк» неплатоспроможним.

Стабалізаційний кредит у 1,2 млрд грн, отриманий від НБУ терміном на два роки, «ВіЕйБі Банк» не повернув.

Розслідування цих фактів детективи НАБУ здійснюють з жовтня 2016 року. В лютому 2019 року колишній Генеральний прокурор Юрій Луценко визначив підслідність у цьому кримінальному провадженні за ГСУ Національної поліції, слідчі якої 09.08.2019 закрили провадження на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, тобто у зв’язку з відсутністю складу злочину.

Однак, у вересні 2019 року постанову про закриття скасовано Генеральним прокурором Русланом Рябошапкою, який визнав підслідність у справі за детективами Національного бюро», — йдеться  у повідомленні.

За даними ЗМІ, у справі обвинувачують колишного першого заступника голови НБУ Олександра Писарука, члена ради Нацбанку Миколу Каленського, ексдиректорку Генерального департаменту банківського нагляду НБУ Аллу Шульгу, ексголову правління ВіЕйБі банку Дениса Мальцева, його ексзаступника Андрія Яцюту, директора бізнес-центру «Експертиза» Олександра Фаєра, засновника БЦ «Експертиза» Дмитра Жука, директорку Станіславської торгової компанії Наталію Перець, колишнього керівника юридичного департаменту НБУ Віктора Новікова, ексдиректорку департаменту банківського нагляду НБУ Світлану Фабер, колишню заступницю начальника Головного управління НБУ по Києву та області Ірину Мєзєнцеву, Ірину Лиходовську, Людмилу Клоченок, Юлію Гарагон і ексначальницю відділу моніторингу кредитів Департаменту супроводження кредитів НБУ Ірину Вінічук.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Інна Богатих
    Інна Богатих
    заступник Міністра юстиції України
  • Ганна Самойлюк
    Ганна Самойлюк
    суддя Одеського окружного адміністративного суду
  • Ольга Шевчук
    Ольга Шевчук
    суддя П'ятого апеляційного адміністративного суду