Законопроект про платіжні послуги легалізує електронні гроші та запроваджує нові види банківських рахунків

18:15, 13 ноября 2020
Депутати вирішили в законопроекті про платіжні послуги розділяти електронні і цифрові гроші та запровадити нові види платіжних послуг, не забули і про РРО.
Законопроект про платіжні послуги легалізує електронні гроші та запроваджує нові види банківських рахунків

У Верховній Раді зареєстрували законопроект № 4364 від 12.11.2020 «Про платіжні послуги». Про це повідомили в соцмережах народні депутати Данило Гетманцев, Ольга Василевська-Смаглюк та Вкторія Кінзбурська.

Причиною, з якої депутати внесли законопроект, є застарілість Закону України “Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, який був прийнятий ще у 2001 році, а останні суттєві зміни були внесені до нього у 2012 році.

За цей час ринок платіжних послуг зазнав значних технічних інновацій, що супроводжувалося появою нових видів послуг на ринку. Значна частина таких інноваційних платіжних послуг повністю або значною мірою знаходяться поза межами регулювання Законом.

На сьогодні Законом врегульовано лише один вид платіжних послуг – фінансова послуга з переказу коштів, яка означає рух певної суми коштів з метою її зарахування на рахунок отримувача або видачі йому у готівковій формі.

Новий законопроект передбачає 9 видів таких послуг.

Що цікавого міститься в законопроекті

Кошти в Україні

Згідно із законопроектом кошти існують у готівковій формі (формі грошових знаків) та у безготівковій формі (формі записів на рахунках).

Кошти включають також електронні гроші та цифрові гроші.

Електронні гроші та цифрові гроші існують лише в безготівковій формі.

Грошові знаки випускаються у формі банкнот і монет, що мають зазначену на них номінальну вартість.

Гривня, як грошова одиниця України, є законним платіжним засобом в Україні, приймається усіма фізичними і юридичними особами без будь-яких обмежень на всій території України для проведення платіжних операцій та розрахунків.

Електронні гроші, номіновані в гривні, та цифрові гроші використовуються фізичними і юридичними особами для проведення платіжних операцій та розрахунків виключно у випадках, передбачених законодавством України та/або нормативно-правовими актами Національного банку України.

До електронних грошей не належать будь-які одиниці вартості, які:

 • обліковуються суб’єктом господарювання, який їх випустив, або містяться на будь-якому фізичному носії і використовуються в обмежений спосіб, зокрема дають змогу їх держателю придбавати товари і послуги лише у суб’єкта господарювання, який випустив ці одиниці вартості, незалежно від географічного місця розташування цього суб’єкта господарювання;
 • використовуються абонентом оператора телекомунікацій для оплати та споживання цифрового контенту за допомогою будь-якого телекомунікаційного, цифрового пристрою за умови, що вартість таких послуг уключена оператором до рахунку абонента за телекомунікаційні послуги.

Емітентами електронних грошей в Україні можуть бути виключно такі особи:

 • банки;
 • установи електронних грошей;
 • філії іноземних платіжних установ;
 • оператори поштового зв’язку;
 • Національний банк України;
 • органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Цифрові гроші – електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк України.

Види банківських рахунків

Для виконання платіжних операцій з коштами (крім електронних грошей) банки мають право відкривати своїм клієнтам такі банківські рахунки:

 • вкладний (депозитний) рахунок – рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів, що передаються клієнтом банку на встановлений строк та під визначений процент (дохід) відповідно до умов договору;
 • поточний рахунок – рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання коштів і виконання платіжних операцій відповідно до умов договору та вимог законодавства України;
 • рахунок умовного зберігання (ескроу) – рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зарахування на рахунок коштів та перерахування їх особі (особам), зазначеній (зазначеним) клієнтом (бенефіціару або бенефіціарам), або повернення таких коштів клієнту за настання підстав, передбачених договором;
 • кореспондентський рахунок – рахунок, що відкривається банком іншому банку для виконання міжбанківських платіжних операцій;
 • розрахунковий рахунок – рахунок, що відкривається банком небанківському надавачу платіжних послуг виключно для цілей забезпечення виконання платіжних операцій його користувачів.

Небанківські надавачі платіжних послуг також будуть мати право відкривати користувачам платіжні рахунки.

Для виконання платіжних операцій з електронними грошима емітенти електронних грошей будуть відкривати користувачам електронні гаманці.

Платіжні послуги

Фінансовими платіжними послугами вважаються такі послуги:

 • послуги із зарахування готівкових коштів на рахунки користувачів, а також усі послуги, що стосуються відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців);

- послуги зі зняття готівкових коштів із рахунків користувачів, а також усі послуги, що стосуються відкриття, обслуговування та закриття рахунків (крім електронних гаманців);

- послуги з виконання платіжних операцій із власними коштами користувача з рахунку/на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грошима), у тому числі:

а) виконання кредитового переказу;

б) виконання дебетового переказу;

в) виконання іншої платіжної операції, у тому числі з використанням платіжних інструментів;

- послуги з виконання платіжних операцій з рахунку/на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грошима) за умови, що кошти для виконання платіжної операції надаються користувачу надавачем платіжних послуг на умовах кредиту, у тому числі:

а) виконання кредитового переказу;

б) виконання дебетового переказу;

в) виконання іншої платіжної операції, в тому числі з використанням платіжних інструментів;

- послуги з емісії платіжних інструментів та/або здійснення еквайрингу платіжних інструментів;

- послуги з переказу коштів без відкриття рахунку;

- послуги з випуску та виконання платіжних операцій із електронними грошима, у тому числі відкриття та обслуговування електронних гаманців.

Нефінансовими платіжними послугами вважаються такі послуги:

 • послуги з ініціювання платіжної операції;
 • послуги з надання відомостей з рахунків.

До надавачів платіжних послуг належать:

 • банки;
 • платіжні установи (у тому числі малі платіжні установи);
 • філії іноземних платіжних установ;
 • установи електронних грошей;
 • фінансові установи, що мають право на надання платіжних послуг;
 • оператори поштового зв’язку;
 • надавачі нефінансових платіжних послуг;
 • Національний банк України;
 • органи державної влади та місцевого самоврядування.

Обмежені платіжні послуги

Обмеженими платіжними послугами вважаються такі послуги:

 • послуга, що надається особами, які отримали ліцензію на здійснення операцій з готівкою, із зарахування інкасованих коштів на власний рахунок та подальшого їх перерахування суб’єктам господарювання на їх поточні рахунки за реквізитами та в строк, визначеними умовами договорів з урахуванням вимог законодавства України;
 • послуги з виконання платіжних операцій, що надаються оператором телекомунікацій своєму абоненту-отримувачу послуг:

а) цифрового контенту;

б) оплати електронних квитків;

в) сплати благодійних внесків та пожертвувань;

г) переказу коштів між ідентифікованими абонентами;

ґ) переказу залишку на абонентському рахунку на абонентський рахунок до іншого оператора телекомунікацій у разі зміни обслуговуючого оператора.

Платіжна установа, установа електронних грошей, оператор поштового зв’язку має право на підставі ліцензії на надання платіжних послуг надавати користувачам на умовах кредиту кошти для виконання платіжних операцій з рахунку/на рахунок користувача (крім платіжних операцій з електронними грошима).

Види платіжних інструментів

До платіжних інструментів належать:

прямий дебет;

кредитовий трансфер;

електронні платіжні засоби.

Замість платіжних доручень, акредитивів, розрахункових чеків (чеків), інкасо з’явиться платіжна інструкція, а Цивільний кодекс поповниться розділом «Платіжний рахунок».

Не забули депутати і про РРО.

Операції комерційних агентів банків та небанківських надавачів платіжних послуг та їх комерційних агентів з приймання готівки для виконання платіжних операцій будуть відбуватися із застосуванням РРО.

Раніше депутати зареєстрували законопроект про електронні паспорти.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Следите за самыми актуальными новостями в наших группах в Viber и Telegram.
Заседание Этического совета по проверке ВСП, ПРЯМОЙ ЭФИР
Заседание Этического совета по проверке ВСП, ПРЯМОЙ ЭФИР
Loading...
Сегодня день рождения празднуют
 • Наталя Мартюхіна
  Наталя Мартюхіна
  суддя Східного апеляційного господарського суду
 • Сергій Антонік
  Сергій Антонік
  суддя Центрального апеляційного господарського суду
загрузка...