Судді та секретарі судового засідання можуть брати участь у судових засіданнях дистанційно - рекомендація CEPEJ

13:00, 9 жовтня 2022
Дистанційне правосуддя в Україні можливе за дотриманням певних вимог.
Судді та секретарі судового засідання можуть брати участь у судових засіданнях дистанційно - рекомендація CEPEJ
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Європейська комісія з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) надала відповіді на запит Верховного Суду щодо можливості запровадження в системі судочинства України дистанційного розгляду справ.

Нагадаємо, що ще влітку Верховний Суд обговорював з CEPEJ можливість більш широкого запровадження в Україні дистанційного правосуддя для здійснення правосуддя в умовах бойових дій.

Верховний Суд тоді зазначив, що, з одного боку, в умовах бойових дій здійснення правосуддя стало небезпечним на багатьох територіях України, але з іншого боку, суди не можуть навіть в умовах війни припинити здійснення правосуддя.

Серед іншого пропонувалося розширити сферу застосування письмового провадження в судах усіх юрисдикцій під час дії воєнного чи надзвичайного стану, а також передбачити можливість надавати повноваження секретаря судового засідання іншим працівникам апарату суду і можливість дистанційної роботи секретаря.

Крім того, виникло багато питань щодо забезпечення присутності учасників судового процесу в судових засіданнях.

Експерти CEPEJ у підсумку розглянули, чи сумісні пропозиції Верховного Суду щодо можливості участі суддів та секретаря в судовому засіданні дистанційно з Європейською конвенцією з прав людини та основоположних свобод, а також із Керівними принципами CEPEJ щодо використання відеоконференцзв’язку під час судових розглядів і висловилися про них позитивно.

Експерти визнали, що в разі дотримання певних умов, запропоновані Верховним Судом зміни до українського законодавства будуть сумісними зі стандартами і принципами в галузі прав людини, оскільки загалом ці статті передбачають прийнятні відповіді на виклики, з якими стикається судова система України за поточних обставин ухвалення рішень.

Втім, головне при поширенні дистанційного судочинства — це дотримання прав учасників судових процесів та належне забезпечення доступу громадян до правосуддя.

Автор: В'ячеслав Хрипун

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

Нестандартний підхід до поділу майна та отримання аліментів при розлученні – прямий ефір
Telegram канал Sud.ua
Нестандартний підхід до поділу майна та отримання аліментів при розлученні – прямий ефір
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Микола Стефанчук
    Микола Стефанчук
    член Комітету Верховної Ради України з питань правової політики
  • Світлана Бакуліна
    Світлана Бакуліна
    суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді
  • Оксана Бірса
    Оксана Бірса
    голова Дніпровського районного суду міста Києва
  • Оксана Терещенко
    Оксана Терещенко
    суддя Східного апеляційного господарського суду