ВРП відновила розподіл справ між членами, але дисциплінарних скарг це не торкнеться

13:28, 23 січня 2023
Дисциплінарні скарги, що надійшли до ВРП, почнуть розподіляти після створення Служби дисциплінарних інспекторів.
ВРП відновила розподіл справ між членами, але дисциплінарних скарг це не торкнеться
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

23 січня Вища рада правосуддя вирішила відновити автоматизований розподіл між своїми членами справ, які перебували на розгляді у звільнених із посад членів Ради, а також розподіл справ, що надійшли після 22 лютого 2022 року.

Між тим, це не торкнеться скарг щодо дисциплінарного проступку судді та скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора.

«З метою недопущення порушення вимог чинного законодавства (після запровадження служби дисциплінарних інспекторів) рішенням Вищої ради правосуддя від 5 серпня 2021 року № 1809/0/15-21 було зупинено розподіл дисциплінарних скарг, а також скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді чи прокурора», - зазначили у ВРП.

Нагадаємо, раніше «Судово-юридична газета» пояснювала, що строки відновлення розгляду Вищою радою правосуддя скарг на суддів залежать і від міжнародних партнерів.

Як відомо, з літа 2021 року, після ухвалення закону 1635-IX про перевірку доброчесності членів та кандидатів до Вищої ради правосуддя від 14 липня 2021 року, ВРП втратила можливість розглядати дисциплінарні скарги на суддів.

Цим законом, ухваленим в рамках судової реформи, було передбачено створення у складі Вищої ради правосуддя автономного підрозділу дисциплінарних інспекторів.

Зміни передбачають, що розгляд дисциплінарних скарг щодо суддів неможливий без участі дисциплінарних інспекторів, які мають готувати свої висновки щодо наявності чи відсутності складу дисциплінарного проступку у діях того чи іншого судді.

При цьому формування Служби дисциплінарних інспекторів зіткнулося з низкою проблем. 22 лютого 2022 року повноваження склали 10 постійних членів Ради правосуддя, які не побажали проходити перевірку Етичною радою, після чого ВРП втратила повноважний склад.

Потім з'ясувалося, що конкурс на посади дисциплінарних інспекторів провести не так просто через пред'явлені до них високі кваліфікаційні вимоги - стаж роботи у сфері права не менше 15 років (з них 8 обов'язково на посаді судді, прокурора чи адвоката) за досить невеликої як для такої посади заробітної плати (17,5 тис. гривень до сплати податків).

За різними прогнозами, на формування Служби дисциплінарних інспекторів зараз може піти від півроку.

Голова Комітету ВР з питань правової політики Денис Маслов зауважив, що формування Служби на засадах, які закладені у законодавство, пов’язані й з іншими питаннями.

«Я вам скажу відверто, у нас є певні перемовини і бачення, і це ж не секрет – ми сьогодні отримуємо фінансову допомогу від наших міжнародних партнерів.

І це питання, думаю, лежить у площині, у тому числі, переговорного процесу. Так завжди буває при наданні серйозної фінансової допомоги – ми отримуємо певні вимоги та критерії. І мені здається, що питання формування Служби дисциплінарних інспекторів торкається і цього аспекту.

Крім того, після самого факту формування ВРП, коли зайдуть люди, обрані за новою процедурою, нам буде легше вести дискусію, з міжнародними партнерами та всередині суспільства, яке є не менш вразливим до цих питань, ніж наші партнери. Тоді ми зможемо дати аргумент – що новий склад ВРП обрано за новими засадами, у тому числі, за участі представників міжнародних партнерів і існує проблема з часовими рамками формування СДІ. Ось тоді такі компроміси можливо обговорювати», - зазначив Денис Маслов.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Галина Юровська
    Галина Юровська
    суддя Конституційного Суду України
  • Ірина Верещук
    Ірина Верещук
    заступник Керівника Офісу Президента України
  • Дмитро Матохнюк
    Дмитро Матохнюк
    суддя Сьомого апеляційного адміністративного суду