«Ми вам повідомимо»: САП поставила Вищу раду правосуддя у складне становище з призначенням членів ВККС

13:21, 19 травня 2023
САП опублікувало відповідь на лист голови Вищої ради правосуддя стосовно впливу на конкурс до ВККС, з якого не випливає однозначна відповідь, чи мала місце корупція при обранні кандидатів.
«Ми вам повідомимо»: САП поставила Вищу раду правосуддя у складне становище з призначенням членів ВККС
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) 19 травня опублікувала відповідь голові Вищої ради правосуддя Григорію Усику щодо надання відомостей про можливий вплив на конкурсний відбір членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС).

Нагадаємо, під час брифінгу 16 травня стосовно викриття корупції у Верховному Суді очільник НАБУ Семен Кривонос заявив про встановлений факт впливу на процес обрання важливого кадрового органу судової системи – Вищої кваліфікаційної комісії суддів.

«Надзвичайно важливо, що члени злочинного угрупування намагалися здійснити вплив на дуже важливий процес – обрання членів ВККС. Така інформація була нами отримана, що ці спроби вплинути на цей процес були», - заявив директор НАБУ Семен Кривонос.

НАБУ і САП кажуть про викриття не лише голови Верховного Суду, але й цілої схеми впливу на судову систему.

Так, за словами керівника САП Олександра Клименка, «вони намагалися вирішувати багато питань. Задокументовані факти, що і в майбутньому вони планували впливати на багато процесів в судовій системі».

«Це стосувалося не лише Верховного Суду, а й  більшості судів на території України. Цим всім фактам буде надана оцінка», - сказав Клименко.

Потім, 17 травня о 22-13, в соцмережі було опубліковано перелік кандидатів з ВККС з помітками «плюси» та «мінуси» - матеріали з обшуку, як зазначає сам автор, у кабінеті голови Верховного Суду Всеволода Князєва.

Нагадаємо, що ВРП провела співбесіди з кандидатами до ВККС і планувала до кінця травня вирішити питання призначення її складу. Однак своєю відповіддю на запит голови ВРП прокуратура поставила Вищу раду правосуддя у досить складне становище.

Так, Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявила, що зафіксовані відомості, що свідчать про змову між фігурантами кримінального провадження з метою подальшого впливу на членів Конкурсної комісії та кандидатів на посади членів ВККС, а також вжиття заходів із пошуку можливих співучасників.

Нагадаємо, за даними прокурора САП, у справі фігурують не лише екс-голова ВС (який є членом ВРП за посадою) і адвокат, але й інші особи, у тому числі, судді. Їх імена поки не розкриваються.

Однак далі у своїй відповіді САП стверджує, що досі не виявлено фактів реалізації намірів. При цьому, САП «повідомить невідкладно Вищу раду правосуддя», якщо володітиме інформацію стосовно «порушеного питання».

Отже, САП не виключає, що у майбутньому може «щось» встановити. Питання лише у тому – до чи після призначення нового складу ВККС.

Якщо це буде виявлено після призначення членів Вищої кваліфікомісії, то репутації судової системи знов буде завдано тяжкий удар, адже фактично це означатиме, що обрання органу судової системи відбулося в умовах корупційних факторів.

Нагадаємо, що вже влітку Україна планує отримати оцінку виконання вимог Єврокомісії стосовно початку перемовин про вступ до ЄС. Серед них є й ті, які стосуються судової гілки влади. Чи встигне до цього часу САП розібратися з тим, чи мали місце факти впливу на формування ВККС, поки невідомо. А перед Вищою радою правосуддя тим часом залишиться відкрите питання – чи призначати членів ВККС, коли у справі стосовно викриття фактів впливу на її формування залишається чимало невідомих.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України