Вища рада правосуддя зможе знов розглядати скарги на суддів, але тимчасово: Комітет рекомендував прийняти законопроект

08:00, 22 травня 2023
Комітет схвалив тимчасове повернення Вищій раді правосуддя функції з розгляду скарг на суддів.
Вища рада правосуддя зможе знов розглядати скарги на суддів, але тимчасово: Комітет рекомендував прийняти законопроект
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Функцію з розгляду дисциплінарних скарг на суддів пропонують знов віддати Вищій раді правосуддя (ВРП), яка майже два роки їх накопичувала. Як відомо, реформою 2021 року планувалося, що цими скаргами буде займатися окремий орган – Служба дисциплінарних інспекторів.

Так, 18 травня відповідний законопроект 9261 «щодо відновлення розгляду справ стосовно дисциплінарної відповідальності суддів та забезпечення роботи Служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» рекомендував схвалити за основу профільний Комітет. Авторами проекту виступають голова Комітету ВР з питань правової політики Денис Маслов, член Комітету Павло Павліш та інші.

Отже, минуло майже 2 роки, як Вища рада правосуддя припинила (з серпня 2021 року) розгляд скарг на суддів внаслідок реформи, але депутати вирішили передати ці функції –хоча й тимчасово – знов до ВРП.

Нагадаємо, весь цей час скарги від громадян надходили до ВРП, і їх вже декілька тисяч.

Зупинка відбулася після ухвалення Верховною Радою 14 липня 2021 року закону 1635-IX про перевірку Етичною радою за участі іноземних експертів доброчесності членів та кандидатів до Вищої ради правосуддя. За цим законом ВРП втратила можливість розглядати дисциплінарні скарги на суддів. Разом з тим, у Вищій раді правосуддя лише у січні 2024 року планували визначитися з тим, як ці скарги розглядати (що випливає зі змін до Антикорупційної програми Вищої ради правосуддя на 2021–2025 роки).

Раніше «Судово-юридична газета» пояснювала, що строки відновлення розгляду Вищою радою правосуддя скарг на суддів залежать і від міжнародних партнерів.

Отже, пропонується виключити положення про те, що конкурс на зайняття посад дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя оголошується відразу після завершення оцінювання відповідності членів Вищої ради правосуддя критеріям доброчесності.

Замість цього передбачено, що конкурс на дисциплінарних інспекторів оголосять протягом 2 місяців з дня набрання чинності такими змінами, передбаченими законопроектом 9261.

Днем утворення Служби дисциплінарних інспекторів ВРП буде день заповнення не менше двох третин посад дисциплінарних інспекторів, визначених структурою та штатним розписом Вищої ради правосуддя за результатами конкурсу.

Автори пропонують установити, що тимчасово, як виняток з положень Глави 4 Розділу ІІ цього Закону, до дня утворення Служби дисциплінарних інспекторів ВРП, повноваження дисциплінарного інспектора здійснює член Дисциплінарної палати (доповідач, тобто член ВРП), визначений автоматизованою системою розподілу справ після отримання відповідної дисциплінарної скарги.

Такий доповідач не бере участі в голосуванні Дисциплінарної палати під час ухвалення рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді або про відмову в притягненні до дисциплінарної відповідальності судді.

Надалі скарги, що на день утворення Служби дисциплінарних інспекторів ВРП будуть перебувати на попередній перевірці у членів Дисциплінарної палати (доповідачів) протягом 5 днів з дня утворення Служби дисциплінарних інспекторів передадуть дисциплінарним інспекторам ВРП, визначеним для їх розгляду автоматизованою системою розподілу справ. Перебіг строку у таких дисциплінарних провадженнях переривається та розпочинається заново.

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд