Депутати вдруге спробують схвалити законопроєкт, який може призвести до націоналізації колишнього «Альфа-банку»

15:59, 23 травня 2023
Передбачається, що Фонд гарантування вкладів не відшкодовує кошти фізичних осіб, розміщені на вклад у банку, стосовно яких застосовано санкції іноземними державами, а також визначається процедура націоналізації банку з підсанкційними власниками.
Депутати вдруге спробують схвалити законопроєкт, який може призвести до націоналізації колишнього «Альфа-банку»
Фото з відкритих джерел
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики рекомендує депутатам ухвалити у повторному другому читанні та в цілому законопроєкт №9107-1 авторства групи депутатів з фракції монобільшості та опозиції серед яких голова податкового комітету Данило Гетманцев та його заступник Ярослав Железняк про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури виведення з ринку банку в умовах воєнного стану, який, зокрема передбачає не відшкодування коштів у банках, визнаних неплатоспроможними, особам стосовно яких застосовані санкції та може стати кроком до виведення з ринку колишнього «Альфа-банку». 

Законопроєктом пропонується внести зміни до статті 26 закону «про систему гарантування вкладів фізичних осіб» та визначити, що Фонд гарантування вкладів не відшкодовує кошти  фізичних осіб, розміщені на вклад у банку, стосовно яких застосовано санкції іноземними державами (крім держав, що здійснили або здійснюють збройну агресію проти України). Таким чином фізичним особам, які потрапили під іноземні санкції та мають рахунки в українських банках, що стали банкрутами або будуть ліквідовуватися  не варто розраховувати на відшкодування в сумі до 200 тисяч гривень.

Решта ж вкладників фізосіб, згідно з законом, отримають свої кревні як це і передбачено законом «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Крім цього передбачається особливий порядок відшкодування збитків для осіб, що постраждали через ліквідацію банку, який виводиться з ринку через потрапляння у санкційний список власника чи власників (наразі під критерії потрапляє колишній «Альфа банк». Передбачається, що зазначені особи можуть відшкодувати збитки за рахунок держави-агресора. Змінами до цивільного процесуального та господарського процесуального кодексів визначено, що єдиним способом захисту прав осіб, які зазнали збитків внаслідок ліквідації банку або виведення з ринку системно важливого банку є відшкодування завданої шкоди в передбаченому нормами міжнародного права порядку виключно за рахунок коштів держави (держав), що здійснила (здійснили)/здійснює (здійснюють) збройну агресію проти України.

Також законопроєкт передбачає виведення з ринку системно важливого банку в разі, якщо проти його акціонера застосовано санкції, тобто його націоналізації. Йдеться про колишній «Альфа-банк» (нині Сенс банк»). Як відомо, проти його власника Михайла Фрідмана застосовано санкції. Процедура буде подібною до націоналізації «Приватбанку».

Це вже буде друга спроба схвалити зазначений проєкт. 2 травня депутати відправили його на повторне друге читання

Як повідомляла «Судово-юридична газета», НБУ оштрафував «Сенс банк» за порушення вимог щодо етичної поведінки по відношенню до споживачів.

Автор: Ярослав Конощук

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України