Закон про перевірку членів Вищої ради правосуддя: КСУ отримав аmicus curiae від делегації ЄС, посольств США, Великої Британії, Канади і громадських організацій

17:51, 23 травня 2023
КСУ заслухав заключні виступи учасників конституційного провадження у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо конституційності процедури перевірки членів Вищої ради правосуддя на доброчесність.
Закон про перевірку членів Вищої ради правосуддя: КСУ отримав аmicus curiae від делегації ЄС, посольств США, Великої Британії, Канади і громадських організацій
Джерело фото: КСУ
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

23 травня Конституційний Суд України на відкритій частині пленарного засідання у формі усного провадження продовжив розгляд справи за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції закону, яким була встановлена процедура перевірки членів Вищої ради правосуддя на доброчесність Етичною радою.

Нагадаємо, що Вища рада правосуддя припинила розгляд скарг на суддів внаслідок прийняття у липні 2021 року Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя» №1635-ІХ.

Хоча й у січні 2023 року Вища рада правосуддя відновила свою роботу, однак до цього часу ВРП не може відновити виконання відповідних повноважень, тому народні депутати тимчасово вирішили повернути їй можливість розглядати скарги на суддів в законопроекті 9261.  

Отже, що Верховний Суд звернувся до Конституційного Суду України з клопотання перевірити на відповідність статтям 8, 19, 126, 131 Конституції України оспорювані приписи зазначених законів, якими регулюються питання щодо порядку ухвалення рішень Етичною радою за результатами голосування, оцінювання нею відповідності членів Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності тощо.

Суддя КСУ-доповідач по цій справі Віктор Кичун вже виклав зміст конституційного подання та підстави для відкриття конституційного провадження у справі.

Також він повідомив, що Конституційний Суд отримав відповіді від органів державної влади, закладів вищої освіти, членів Науково-консультативної ради Конституційного Суду України на листи-запити щодо питань, порушених у конституційному поданні. Суддя-доповідач зазначив, що в матеріалах справи наявні спільне резюме аmicus curiae від Венеційської Комісії та Генерального Директорату з прав людини та правовладдя (висновок № 1091/2022 від 24 жовтня 2022 року), аmicus curiae від делегації Європейського Союзу в Україні, посольств США, Великої Британії, Канади в Україні, від Американської торговельної палати в Україні, Громадської організації, Центру політико-правових реформ тощо.

На відкритій частині пленарного засідання Суд заслухав пояснення учасників конституційного провадження, а саме: представника суб’єкта права на конституційне подання, керівника Департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду Расіма Бабанли, постійного представника Верховної Ради України у КСУ Максима Дирдіна, представника Президента України у КСУ Сергія Дембовського.

Свою позицію також виклали залучені учасники конституційного провадження.

Під час засідання 23 травня залучені учасники конституційного провадження надали відповіді на уточнюючі запитання суддів. Також Суд заслухав заключні виступи учасників конституційного провадження.

Таким чином, Конституційний Суд України перейшов до закритої частини пленарного засідання у справі щодо порядку обрання (призначення) членів Вищої ради правосуддя та діяльності її дисциплінарних інспекторів.

Нижче наводимо подання Верховного Суду.

Фото: КСУ

Автор: Наталя Мамченко

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Людмила Бившева
    Людмила Бившева
    суддя Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді
  • Валерій Лашевич
    Валерій Лашевич
    суддя Київського апеляційного суду
  • Расім Бабанли
    Расім Бабанли
    перший заступник керівника апарату Верховного Суду
  • Тетяна Варварська
    Тетяна Варварська
    заступник директора Національного антикорупційного бюро України