26 травня у Верховній Раді зареєстровано проект постанови 9331, яким парламенту пропонується ухвалити заяву «про необхідність жорсткого і безкомпромісного подолання проявів корупції в системі правосуддя». Автором виступає голова Комітету з питань правової політики Денис Маслов.
Зокрема, цією заявою Верховна Рада звернеться до Ради національної безпеки і оборони щодо негайного розгляду на засіданні РНБО «питання фактів проявів корупції та інших порушень закону представниками судової гілки влади, з огляду на необхідність забезпечення національної безпеки та інтересів України».
Також у документі від імені Українського народу Верховна Рада звертає увагу, що «великий розмір суддівської винагороди сам по собі не є та не може бути гарантією справедливого та неупередженого здійснення суддею його обов’язків, адже високе матеріальне забезпечення судді перш за все має корелюватися із нульовою толерантністю до корупції, а також його професійністю».
Цією заявою Верховна Рада:
Рішуче засуджує ганебний випадок, який стався у Верховному Суді.
Наголошує на необхідності належного, неупередженого та ефективного розслідування ситуації, пов’язаної із можливими фактами корупції у Верховному Суді. При цьому, хід і результати цього розслідування мають бути максимально публічними, в межах встановлених КПК.
Заявляє про нагальну потребу у рішучому та послідовному продовженні судової реформи, з метою зміцнення авторитету та суспільної довіри до інститутів правосуддя, а також подальшої євроінтеграції України, здійснивши такі невідкладні кроки:
- продовжити жорстку та безкомпромісну боротьбу з ганебними випадками недопустимої поведінки суддів, що порочать звання судді та підривають авторитет правосуддя;
- докорінно винищити корупцію у системі органів правосуддя. Ті, хто не готовий існувати у справедливій та прозорій реальності, і буде вчиняти корупційні дії, мають бути виключені з лав суддівського корпусу і притягнуті до відповідальності;
- негайно відновити розгляд Вищою радою правосуддя дисциплінарних скарг щодо суддів;
- розглянути можливість запровадження періодичної перевірки доброчесності суддів;
- ґрунтовно удосконалити правила добору та доступу до професії судді, забезпечивши серйозну перевірку всіх кандидатів на посаду судді за критеріями професійної компетентності та доброчесності (у тому числі з використанням всіх сучасних засобів оцінки та тестування, а також залученням громадянського суспільства);
- провести оптимізацію системи судоустрою України у відповідності із викликами та вимогами реального стану;
- завершити оцінку відповідності займаній посаді всіх діючих суддів;
- встановити і забезпечити гідні та належні умови оплати праці працівників апаратів судів;
- розглянути питання посилення відповідальності за вчинення корупційних злочинів суддями.
Автор: Наталя Мамченко
Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій.