Питання незалежності суддів залишається відкритим

12:18, 14 червня 2017
Чому правоохоронці не поспішають передавати до суду кримінальні виробництва, що стосуються судової системи.
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Де-юре інституційна незалежність судів і суддів забезпечена на законодавчому рівні. На цьому наголосила голова Ради суддів України Валентина Симоненко на V Міжнародному судово-правовому форумі, запитавши у присутніх, чи забезпечено незалежність де-факто.

Щоб відповісти на це питання, на думку голови Ради суддів України (РСУ), необхідно розібратися в тому, чи потрібні незалежні суди учасникам судових процесів. Часто трапляється так, що тиск на суд надає сторона, яка не може розраховувати на винесення рішення на свою користь.

На даний момент повноваження щодо забезпечення незалежності суддів покладено на Вищу раду правосуддя, що відображено в законі. У РСУ не було подібних законодавчих норм, однак це не означає, що Рада усунеться від діяльності по забезпеченню незалежності.

Свого часу РСУ активно займався питанням охорони судів. І саме Рада рекомендувала судам у разі порушення порядку та неможливість гарантувати безпеку суддям, співробітникам і відвідувачам, припиняти роботу установ.

На даний момент Рада активно вивчає статистику. За даними, отриманим від правоохоронців, за фактом втручання в діяльність суду в 2014 році були розпочаті 74 виробництва, у 2015 році — 131, у 2016 році — 100 і по травень 2017 року — 44. При цьому направлено до суду і завершені в 2014 році — 0, в 2015 році — 4, у 2015 році — 2 і в 2017 році — 3 кримінальні виробництва. Валентина Симоненко впевнена, що ці цифри несумірні.

У той же час відносно суддів за фактом винесення неправосудного рішення в 2014 році ініційовані 220, у 2015 році — 388, у 2016 році — 374 і в 2017 році — 189 кримінальних проваджень. При цьому направлено до суду: в 2014 році — 1, у 2015 році — 7, в 2016 році — 6 і в 2017 році — 0 проваджень.

Як зазначає голова РСУ, це означає, що фактично величезна кількість суддів знаходиться під тиском.

Автор:
Закон про мобілізацію: наслідки для військовозобов’язаних, що буде з відстрочкою
Telegram канал Sud.ua
Закон про мобілізацію: наслідки для військовозобов’язаних, що буде з відстрочкою
Сьогодні день народження святкують
 • Володимир Келеберда
  Володимир Келеберда
  заступник голови Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Анна Кузьменко
  Анна Кузьменко
  суддя Окружного адміністративного суду міста Києва
 • Андрій Місінкевич
  Андрій Місінкевич
  суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області
 • Світлана Чудних
  Світлана Чудних
  суддя Харківського окружного адміністративного суду
 • Олександр Журавльов
  Олександр Журавльов
  суддя Одеського апеляційного суду