Як отримати допомогу людям, позбавленим особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України

17:25, 20 квітня 2023
Грошова допомога особам, позбавленим особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та членам їх сімей.
Як отримати допомогу людям, позбавленим особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України
Слідкуйте за актуальними новинами у соцмережах SUD.UA

Координаційний центр з надання безоплатної правової допомоги роз’яснив, як отримати допомогу людям, щодо яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членам їх сімей.

З листопада 2022 року набрав чинності Закон “Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей”. Цей закон передбачає виплати грошової допомоги полоненим через збройну агресію проти України та поширює свою дію на громадян України – військовослужбовців та цивільних осіб, а також на іноземців та осіб без громадянства, які на момент потрапляння в полон проходили службу в Збройних силах України.

Для того, щоби встановити факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України та отримати право на грошову допомогу потрібно звернутися до Міністерства реінтеграції. Відтак можна отримати:

  1. Щорічну державну грошову допомогу – 100 тис. гривень. Виплачують її під час перебування особи в місцях несвободи. Мінреінтеграції перераховує кошти або на рахунок людини, яка перебуває в полоні, або на рахунок членів її родини. Для отримання виплати потрібно надати:

– копію документа, що посвідчує особу заявника;

– відомості або документи, що підтверджують факт позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в поточному році;

– довідку з реквізитами особового рахунку, відкритого в банківській установі.

  1. Також можна отримати одноразову державну грошову допомогу, яку надають особі після її звільнення. Мінреінтеграції перераховує 100 тис. гривень на особовий рахунок, відкритий в банківській установі.
  2. Передбачена виплата одноразової грошової допомоги також у випадку смерті особи, щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи. Право на виплату допомоги – 100 тис. грн є у таких випадках: якщо смерть настала під час полону, або якщо людина померла протягом року після звільнення з місць несвободи від поранення, через контузію, каліцтво, захворювання, нещасний випадок, пов’язані із перебуванням такої особи в місцях несвободи. Для отримання виплати потрібно надати:

– копію документа, що посвідчує особу заявника;

– копію свідоцтва про смерть або копію витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті;

– копію довідки, що підтверджує смерть звільненої з місць несвободи особи, стосовно якої встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних з перебуванням такої особи в місцях несвободи, за формою, встановленою МОЗ;

–  довідку з реквізитами особового рахунку, відкритого в банківській установі.

Кошти виплачують  членам сім’ї, батькам чи утриманцям загиблої особи.    Якщо члени сім’ї мають право на отримання одноразової допомоги з декількох підстав, то виплата здійснюється лише за однією з них за вибором заявника.

Окремо закон передбачає право на відшкодування витрат на професійну правову допомогу, яку надавали особам, позбавленим особистої свободи,  для захисту їх прав і законних інтересів. Виплати також здійснює Міністерство реінтеграції у розмірі, не більшому 20 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на 1 січня року, в якому прийняте відповідне рішення,

Особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, мають право на безоплатну вторинну правову допомогу на час позбавлення особистої свободи та після звільнення у зв’язку із захистом прав і законних інтересів, порушених через позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Підписуйтесь на наш telegram-канал t.me/sudua та на Twitter, а також на нашу сторінку у Facebook та в Instagram, щоб бути в курсі найважливіших подій. 

XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Telegram канал Sud.ua
XX з’їзд суддів України – онлайн-трансляція – день перший
Головне про суд
Сьогодні день народження святкують
  • Віталій Давній
    Віталій Давній
    суддя Чернівецького апеляційного суду